Și-au salvat onoarea pe spatele Pandurilor

432

Pandurii Târgu Jiu a pierdut în deplasare meciul cu Steaua, scor 1-3. Enache a deschis scorul pentru roș-albaștri, după 20 minute, când a fost servit excelent de Dennis Man. Fotbalistul de 18 ani a pasat pe culoar, Mrzljak a ratat intercepția, iar mingea a ajuns la Enache, care a marcat cu un șut la colțul lung.

Pandurii a restabilit egalitatea în minutul 33, prin Herea, la capătul unei acțiuni plecate de la o gafă a lui Gabi Tamaș. Fundașul Stelei a ezitat să intervină la mijlocul terenului, iar balonul a fost recuperat de gorjeni. Sânmărtean i-a pasat lui Țucudean la marginea careului de 16 metri, iar acesta i-a trimis lui Herea, care l-a bătut pe Stăncioiu.

Steaua a trecut din nou în avantaj, grație unei reușite de generic a lui Pintilii. Căpitanul Stelei a primit mingea în careu de la De Amorim și a șutat imparabil, la vinclul porții lui Stanca. Doar două minute mai târziu, Steaua a primit penalty la un fault comis de Brânzan asupra lui Momcilovici, iar Enache a bifat „dubla” cu execuție sigură de la 11 metri.

După partida din această seară, Pandurii rămâne pe locul 8, la cinci puncte de Dinamo, prima echipă aflată pe loc de play-off.