Jandarm gorjean, pe podium la judo

403

Jandarmul gorjean Paul Feroiu din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) “Tudor Vladimirescu” Gorj, în urma desfăşurării turneului internaţional de judo “Judo la Porţile de Fier” desfăşurat weekend-ul trecut la Sala Polivalentă a municipiului Drobeta Turnu Severin, s-a clasat pe locul III al podiumului de premiere, obţinând medalia de bronz, la categoria 100 kg, seniori.

Competiţia a fost organizată şi desfăşurată de Asociaţia Judeţeană de Judo Mehedinţi şi partenerii săi Judo Klub Bor, Primăria Municipiului Drobeta Turnu Severin şi Consiliul Judeţean Mehedinţi. La această competiţie au participat sportivi de la aproximativ 40 de echipe din România, Serbia, Grecia, Bulgaria, Croaţia, Ungaria. În decursul acestui an, jandarmul gorjean a participat la trei concursuri, desfăşurate la nivel instituţional sau organizate de Federaţiile de Judo sau Unifight, obţinând rezultate de excepţie. Astfel, acesta a obţinut locul I la Campionatul de Judo al Ministerului Administraţiei şi Internelor, la categoria + 35 ani, desfăşurat la Arad, în perioada 01 – 04 martie 2011, şi locurile II şi III la Campionatul de Unifight al MAI, categoria 100 kg, stilul full şi stilul light, desfăşurat la Timişoara, în perioada 30 mai – 03 iunie a.c.