Performanţă mare pentru Viitorul! Echipa s-a calificat în sferturile Cupei României

1577

Flavius Stoican continuă rezultatele de excepţie pe banca Viitorului. Pe locul doi în liga secundă, trupa gorjeană este şi în ultimele opt echipe în Cupa României. Echipa din Târgu-Jiu a trecut în optimi, cu 1-0, de Gaz Metan Mediaş într-un meci eliminatoriu, disputat pe Stadionul Municipal de la Târgu-Jiu. Viitorul a început fără trac partida de pe teren propriu. Elevii lui Stoican au arătat de ce au pretenţii de promovare în faţa unei echipe care a jucat în play-off în sezonul trecut al Ligii 1. După un început mai bun de joc, gazdele au deschis scorul în minutul 15. După o combinaţie cu Andrei Dragu, Marius Cioiu l-a ridiculizat pe Baco, dar şutul său a fost respins în faţă de Buzbuchi. Pe fază, golgheterul Daniel Paraschiv a reluat balonul în plasă. Tot gorjenii au fost mai periculoşi şi după deschiderea scorului, Dragu (24) şi Gîrbiţă (32) irosind alte două oportunităţi de a majora diferenţa. Ardelenii au fost în corzi pe final de repriză, când o combinaţie între Paraschiv, Cioiu şi Gîrbiţă s-a lăsat cu o ploaie de ocazii la poarta lui Buzbuchi, dar vizitatorii au scăpat fără gol. Nemulţumit de ceea ce a văzut în primul act, antrenorul de la Mediaş, Mihai Teja, a făcut trei modificări la pauza meciului. Oaspeţii s-au instalat în jumătatea adversă, dar şansele de poartă nu au apărut până în minutul 65. Atunci, Chamed şi-a încercat şansa cu un şut din afara careului, însă mingea sa a trecut peste transversala lui Rusu. Peste alte 10 minute, Cioiu a obţinut o lovitură liberă extrem de periculoasă de la marginea careului. Ţegle a şutat, dar portarul Gazului a fost din nou la post şi a scos de sub bară. Gazdele nu s-au putut desprinde nici în minutul 82, când acelaşi Cioiu a driblat excelent în flanc şi a scos balonul pentru şutul lui Ţegle. Tot Buzbuchi şi-a salvat echipa. La câteva secundă după şansa Viitorului, a venit rândul lui Rusu să-şi arate calitatea. Portarul gorjenilor a respins mingea lui Ciocan, iar portughezul Ricardo Valente s-a ,,bîlbit”, singur cu poarta goală, şi a comis fault în atac. A fost şi ultima oportunitate a fotbaliştilor lui Teja, care se pot considera norocoşi că au scăpat doar cu un gol primit. Până la ora acestui articol, Viitorul Târgu Jiu, Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploieşti, Chindia Târgovişte, Universitatea Cluj şi Dinamo Bucureşti erau echipele calificate în sferturile competiţiei. În 2007, principala formaţie din Târgu-Jiu, Pandurii, juca în semifinalele aceleiaşi competiţii. Atunci, echipa lui Eugen Neagoe era eliminată, la Timişoara, de către Rapid Bucureşti (0-2). ,,Trebuia să demonstrăm, să ne impunem jocul, dar ei au avut astăzi o viteză în plus, determinare şi agresivitate. Felicit echipa adversă, şi-a dorit mai mult calificarea”, a declarat antrenorul Mihai Teja după meci. ,,Am demonstrat că prin ambiţie şi dăruire putem bate pe oricine. Am bătut două echipe de Liga 1 şi privim cu încredere spre meciurile viitoare. Am vrea să aducem o echipă de tradiţie în turul următor, dar vrem să învingem pe oricine”, a spus autorul singurului gol, Daniel Paraschiv. ,,Am arătat ca o echipă care joacă fotbal, indiferent de adversar. Trebuie să rămânem realişti. Vom trata serios fiecare partidă şi sper să nu dezamăgim. Gândul nostre este acum la meciul cu Universitatea Cluj. Rezultatele ne obligă să ne batem până în ultima etapă”, a afirmat, la cald, antrenorul Viitorului, Flavius Stoican.

VIITORUL TÂRGU JIU – GAZ METAN MEDIAȘ 1-0 (1-0)
Viitorul: D. Rusu – Buleică, Oros, Lixandru, Copaci – Prejmerean, Țegle – Andr. Dragu (Mitrică 89’), Cioiu (Chiorean 87’), Gîrbiță – D. Paraschiv (Bădăuță 73’). Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Al. Băican, Al. Enache, Duia, Ludușan. Antrenor: Flavius Stoican
Gaz Metan Mediaș: Buzbuchi – R. Romeo, Larie, Baco, Velisar (Trif 82’) – Francisco Junior, Deaconu, Pambou (Ricardo Valente 46’) – Idrisa Sambu (Chamed 46’), L. Nițu (Sarr 46’), Ze Manuel (Ciocan 64’). Rezerve neutilizate: Alb. Popa – Gabriel Moura, Horj, Horșia. Antrenor: Mihai Teja