LIGA 3 – Gilortul Târgu Cărbunești și o competiție spectaculoasă între 100 de echipe!

748

Sâmbătă, 27 august, va lua start ediția 2022/23 din Liga 3, un sezon cu 10 serii de câte 10 echipe, configurația acestora fiind aprobată de Comitetul Executiv FRF. Se anunță o luptă intensă în sezonul regular, programat să înceapă chiar în această săptămână, pentru cele 100 de formații aflate la startul Ligii 3 2022/23! Vara a însemnat o schimbare dramatică a configurației eșalonului, firească prin retrogradările din L2, promovările merituoase din ediția precedentă de L3 și asaltul nou-promovatelor din fotbalul județean.

Gilortul Târgu Cărbunești, serie ușoară
Gorjenii de la Gilortul Târgu Cărbunești fac parte din seria 7, scăpând de CSM Reșița. În această serie a fost mutată echipa din Filiași, o echipă destul de puternică în campionatul Ligii 3.
Seria VII: Retezatul Hațeg, CSM Deva, Voința Lupac, Viitorul Șimian, ACSO Filiași, Gilortul Târgu Cărbunești, Jiul Petroșani, Aurul Brad, Progresul Ezeriș, Viitorul Pandurii Tg. Jiu 2.
Gilortul va deputa în noua ediție a Ligii 3 pe teren propriu vineri, 26 august, începând cu ora 18.00.

Programul turului echipelor din Seria 7 Liga 3:
Etapa 1 – 27.08.2022
Gilortul Târgu Cărbunești – Voința Lupac
Aurul Brad – CSM Deva
Retezatul Hațeg – Jiul Petroșani
Viitorul Șimian – Progresul Ezeriș
ACSO Filiași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2

Etapa 2 – 03.09.2022
Voința Lupac – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Progresul Ezeriș – ACSO Filiași
Jiul Petroșani – Viitorul Șimian
CSM Deva – Retezatul Hațeg
Gilortul Târgu Cărbunești – Aurul Brad

Etapa 3 – 10.09.2022
Aurul Brad – Voința Lupac
Retezatul Hațeg – Gilortul Târgu Cărbunești
Viitorul Șimian – CSM Deva
ACSO Filiași – Jiul Petroșani
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Progresul Ezeriș

Etapa 4 – 17.09.2022
Voința Lupac – Progresul Ezeriș
Jiul Petroșani – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
CSM Deva – ACSO Filiași
Gilortul Târgu Cărbunești – Viitorul Șimian
Aurul Brad – Retezatul Hațeg

Etapa 5 – 24.09.2022
Retezatul Hațeg – Voința Lupac
Viitorul Șimian – Aurul Brad
ACSO Filiași – Gilortul Târgu Cărbunești
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Deva
Progresul Ezeriș – Jiul Petroșani

Etapa 6 – 01.10.2022
Voința Lupac – Jiul Petroșani
CSM Deva – Progresul Ezeriș
Gilortul Târgu Cărbunești – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Aurul Brad – ACSO Filiași
Retezatul Hațeg – Viitorul Șimian

Etapa 7 – 08.10.2022
Viitorul Șimian – Voința Lupac
ACSO Filiași – Retezatul Hațeg
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Aurul Brad
Progresul Ezeriș – Gilortul Târgu Cărbunești
Jiul Petroșani – CSM Deva

Etapa 8 – 15.10.2022
Voința Lupac – CSM Deva
Gilortul Târgu Cărbunești – Jiul Petroșani
Aurul Brad – Progresul Ezeriș
Retezatul Hațeg – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Viitorul Șimian – ACSO Filiași

Etapa 9 – 22.10.2022
ACSO Filiași – Voința Lupac
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Viitorul Șimian
Progresul Ezeriș – Retezatul Hațeg
Jiul Petroșani – Aurul Brad
CSM Deva – Gilortul Târgu Cărbunești

Componența completă a seriilor
Seria I: Ciskzereda 2, Viitorul Darabani, Rapid Brodoc, Dante Botoșani, Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți, Ceahlăul Piatra Neamț, Șomuz Fălticeni, Știința Miroslava, CSM Bacău.
Seria II: Unirea Braniștea, Voința Limpeziș, Dacia Unirea Brăila, CSM Focșani, Aerostar Bacău, Metalul Buzău, Sporting Liești, Viitorul Ianca, CSM Râmnicu Sărat, Dinamo Bacău.
Seria III: CS Amara, Gloria Băneasa, Dunărea Călărași, CS Afumați, Farul Constanța 2, Agricola Borcea, Gloria Albești, FC Voluntari 2, Recolta Gheorghe Doja, Înainte Modelu
Seria IV: CS Dinamo București, Muscelul Câmpulung Elite, AFC Astra, CS Tunari, FC Pucioasa, SC Popești-Leordeni, Unirea Bascov, FCSB 2, Flacăra Moreni, Real Bradu.
Seria V: CS Păulești, Olimpic Zărnești, AFC Odorheiu Secuiesc, Olimpic Cetate Râșnov, Sepsi OSK 2, CS Blejoi, KSE Târgu Secuiesc, CSO Plopeni, SR Municipal Brașov, Kids Tâmpa Brașov.
Seria VI: Cozia Călimănești, Cetatea Turnu Măgurele, CSM Alexandria, Viitorul Dăești, Vedița Colonești, Sporting Roșiori, Universitatea Craiova 2, Petrolul Potcoava, Flacăra Horezu, Minerul Costești.
Seria VIII: ACB Ineu, Phoenix Buziaș, CSM Reșița, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Șoimii Lipova, Crișul Chișineu Criș, Gloria Lunca-Teuz Cermei, Progresul Pecica, Pobeda Star Bisnov, Avântul Periam.
Seria IX: CS Universitatea din Alba Iulia, ACS Tg. Mureș 1898, Corvinul Hunedoara, Metalurgistul Cugir, Unirea Ungheni, Academia de Fotbal Viitorul Cluj, Sănătatea Cluj, Avântul Reghin, CS Ocna Mureș, CSM Unirea Alba Iulia.
Seria X: CSM Sighetu Marmației, Victoria Carei, FC Bihor Oradea, Lotus Băile Felix, Minerul Ocna Dej, SCM Zalău, Gloria Bistrița Năsăud, CSM Satu Mare, CFR Cluj 2, Sportul Șimleu Silvaniei.
M.P.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here