KO în patru minute!

606

După mai bine de patru luni, suporterii gorjeni au avut din nou bucuria de a-și vedea echipa învingătoare la Târgu-Jiu. Dacă în luna mai Corona pleca cu cinci goluri încasate de la Târgu-Jiu, acum fosta campioană a primit “doar” patru.

Pandurii a început în forță meciul și Roman s-a aflat în două rânduri în fața golului în primul sfert de oră de joc. Mai întâi Pleașcă i-a centrat perfect la marginea careului mic, dar Roman a reluat din  7 metri peste poarta lui Hotoboc, la fel cum a făcut și cu capul, cinci minute mai târziu, când Nistor l-a servit ideal. Primul sfert de oră a fost completat de două șuturi necadrate pe spațiul porții de către Nistor și Shalaj, pentru ca încet, încet și oaspeții să îndrăznească mai mult, Avdic a fost aproape de gol, însă nu a profitat de o nesincronizare a fundașilor Erico și Elton, cei doi frați brazilieni încurcându-se reciproc undeva în afara careului mare. Popa a executat apoi un corner direct pe poartă, Stanca reușind cu greu să intervină pentru a păstra scorul nemodificat. Ultimele 15 minute ale primului mitan au aparținut gorjenilor, care au schimbat tactica și au încercat mai des șutul de la distanță. Răduț și Nistor au căutat golul cu șuturi din afara careului, în vreme ce Nicoară a oferit execuția serii, o foarfecă laterală de la 13-14 metri, însă gorjeanul din poarta Oțelului, Hotoboc, a avut o intervenție de zile mari. Apărarea gălățeană și-a făcut datoria și în minutul 40, când Anton a luat o acțiune pe cont propriu, a pătruns central, dar a abuzat de dribling și a fost oprit la 12 metri de poarta lui Hotoboc. Nici Shalaj nu a avut mai mult noroc un minut mai târziu, când șutul-centrare al elvețianului a trecut agonizant pe lângă buturile oaspeților. Pe dominarea gorjenilor, Oțelul a fost aproape de a deschide scorul, Anton a pierdut un balon la mijlocul terenului, Avdic a plecat cu mingea la picior și, după o cursă de 40 de metri a șutat în diagonală, la câțiva centimetri de bara din stânga lui Stanca.

Schimbarea la față
Ceea ce părea imposibil la un moment dat, când Sipovic și Miron respingeau cu o precizie dezarmantă centrările la cap trimise de gorjeni, s-a transformat în salvarea Pandurilor. În doar patru minute, Pandurii au înscris de trei ori, de fiecare dată în urma unor lovituri de cap, Roman fiind de fiecare dată în prim-plan. Deschiderea scorului a venit în minutul 58, când Momcilovic l-a servit ca la carte pe Roman, care n-a mai iertat din 7 metri. Oaspeții nu s-au dezmeticit și Matulevicius a prelungit cu capul o nouă reluare bună a lui Roman cu capul după un corner executat de Nistor în minutul 59. Uluiala gălățenilor a continuat, iar Roman a reușit dubla în minutul 61, tot cu o lovitură de cap, din plonjon , după un nou corner executat de același Nistor. La cel mai bun joc al său la Pandurii, Roman a trecut imediat pe lângă hattrick, dar Hotoboc a intervenit salvator la șutul la colțul scurt al vârfului pandur. Răduț l-a evidențiat și el pe Hotoboc în minutul 68, din lovitură liberă, portarul gălățenilor scoțând din vinclu un gol ca și făcut. După ce în minutul 79 Cernat a ratat incredibil, șutând din 8 metri peste poarta lui Stanca. Meciul nu avea să se încheie fără ca Matulevicius să-și treacă și el în cont dubla, lituanianul beneficiind de o deschidere ca la carte a lui Cornel Predescu, finalizarea venind cu un șut puternic, bine plasat, la colțul lung, fără speranță pentru Hotoboc, un portar care a limitat proporțiile scorului la Târgu-Jiu.

O repriză la lojă, una în spatele gardului
Petre Grigoraș a văzut meciul departe de banca de rezerve a Pandurilor, antrenorul echipei gorjene urmând a afla abia miercuri cât va fi suspendat pentru eliminarea de la partida de la Giurgiu. Dacă în prima repriză antrenorul pandurilor a luat loc, stingher, într-o lojă aflată la colțul dinspre Parcul Central, în partea a doua a meciului acesta nu a mai răbdat și a coborât aproape de teren, în spatele gardului. Mișcarea s-a dovedit, dacă nu inspirată, cel puțin norocoasă. Mai aproape de poarta gălățeană, Grigoraș parcă a insuflat elevilor săi mai multă încredere, iar golurile au început să curgă în poarta adversarului, ca în vremurile bune ale echipei gorjene.

Pandurii Târgu Jiu – Oțelul Galați 4-0 (0-0)
Stadion “Municipal”, Târgu-Jiu, spectatori: 2.000
Au marcat: Roman (min. 58 și 61), Matulevicius (min. 59 și 82)
Pandurii: Stanca – Pleașcă, Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Răduț, Nistor (min. 74 C. Predescu) – Shalaj (min. 57 Buleică), Roman, Nicoară (min. 56 Matulevicius). Antrenor: Petre Grigoraș.
Oțelul: Hotoboc – Mișelăricu, Miron, Sipovici, D. Popescu – Helder, Cojoc (min. 61 Milea) – Grădinaru, Avdic, I. Popa (min. 46 Tudorie) – Jula (min. 72 Cernat). Antrenor: Tibor Selymes.
Cartonașe galbene: Helder (min. 37), Grădinaru (min. 53 și 84) / –
Cartonaș roșu: Grădinaru (min. 84)
Arbitri: Paul Unimătan – Iulian Radu, Adrian Popescu. Rezervă: Marian Balaci.