Gorjeanca Adela Bălțoi a luat aurul sub ,,tricolor”

1158

Echipa României formată din Adela Bălțoi Dumitrescu (ACS Sportul Feroviar) și Theodora Vasile (CSM București) a cucerit duminică, 28 aprilie, medalia de aur la Campionatul Balcanic de maraton. Competiția s-a desfășurat la Belgrad (Sebia). Atleta din Gorj a terminat cursa a treia, în 2h59:33, iar colega sa a venit pe locul doi, în 2h44:25. Din păcate, Adela se luptă cu accidentările de ceva timp, iar acest lucru a împiedicat-o să aibă o performanță mai bună.
,,A fost o cursă frumoasă, vremea a fost pe placul meu, păcat că am fost nepregătita și asta nu voit ,clar Sunt pe drumul cel bun, mă recuperez și o să o iau din nou de la capăt”, a declarat gorjeanca. Delegația noastră a fost condusă de antrenorul Gabriel Brănișteanu, care o pregătește pe Adela și la club. Pentru sportiva din Gorj, care este și cadru militar, va urma o competiție în Croația.