Albert Voinea, stupefiat după meciul cu Rapid: Este cea mai mare tristeţe

1762

Atacantul gorjean Albert Voinea (27 de ani) a fost extrem de afectat de rezultatul care a lăsat-o pe Turris Turnu Măgurele în afara barajului pentru Liga 1. Echipa sa a condus pe terenul Rapidului, dar meciul s-a încheiat la egalitate (1-1), după ce bucureştenii au punctat în minutul 90+7. Amir Jorza a înscris pentru ,,vişinii”, care au trimis astfel FC Argeş direct în prima ligă, iar CS Mioveni la baraj. Albert Voinea a declarat că arbitrul a dictat, inexplicabil, 8 minute de prelungire. Unul dintre golgheterii ligii secunde, Voinea, a mărturisit că nu a trăit, nicicând, o dezamăgire mai mare ca fotbalist.,,Este cea mai mare tristeţe pe care o simt în suflet de când joc fotbal. Mi se pare incredibil să fie 8 minute de prelungire, când au fost trei schimbări. Nici în campionatele cu VAR, unde arbitrii se consultă două-trei minute, nu se dau atâtea minute de prelungire. Numai la noi se dau 7-8 minute pentru trei schimbări. Am înţeles că în minutul 97 sau 98 s-a marcat golul. Nu înţeleg de ce! Sunt epuizat, nu îmi găsesc cuvintele. Nu ştiu ce planuri de viitor am. Dacă ar fi fost să pot să-mi iau revanşa în meciul următor, aşa cum se întâmplă în fotbal, poate aş accepta ce s-a întâmplat şi aş lua-o de la capăt. Acum, trebuie iar să muncesc un an de zile. Mai am contract cu Turris doi ani de zile”, a declarat vârful gorjean pentru Radio Timişoara.Voinea a înscris de 15 ori în acest sezon: de 13 ori pentru Ripensia și în două rânduri pentru Turris.