Schimbare de atitudine. Craiova şi-a revenit după eşecul din Georgia

967

Universitatea Craiova are 6 puncte din două meciuri în noul campionat. După prestaţia ruşinoasă din cupele europene şi jocul modest de la Sfântu Gheorghe, juveţii au arătat ceva mai bine cu Astra Giurgiu. Koljic (22) şi Cicâldău (26) au adus victoria Craiovei după un joc controlat în totalitate, iar fotbaliştii Universităţii au declarat că vor să lase în urmă şocul de la Tbilisi. Decarul formaţiei, Alex Cicâldău, a spus că echipa îşi revine din punct de vedere fizic, iar, în formulă completă, Craiova va arăta şi mai bine.„A fost o dezamăgire mare în Georgia, dar mă bucur că am reuşit să trecem peste acea înfrângere dureroasă (1-2 cu Locomotive Tbilisi – n.r.). Îmi este puţin greu acum, pentru că este a doua oară când am avut cinci zile vacanţă. Am văzut că am reuşit să-mi intru în ritm din nou şi sper să joc bine şi în meciurile viitoare. Nu cred că trebuie să găsim un motiv pentru cele două meciuri slabe pe care le-am făcut, pentru că şi la Sepsi am jucat slab, chiar dacă am luat cele trei puncte. Dar, într-adevăr, pauza a fost mică şi nu am apucat să ne relaxăm, să ne deconectăm de la fotbal şi ne-am încărcat foarte repede. Avem nevoie de fiecare jucător şi sunt sigur că-şi vor reveni şi cei accidentaţi în pauza asta competiţională“, a explicat ,,Cic”.Dan Nistor a lăudat prestaţia gazdelor şi a declarat că rezultatele bune au fost reuşite tot cu Cristiano Bergodi pe bancă. S-a speculat că italianul ar putea fi înlocuit cu Edward Iordănescu după startul mai puţin fast din actualul sezon.„În prima repriză i-am demolat, nu-și găseau locul pe teren. În partea a doua ne-am mai relaxat și de aceea nu s-a mai marcat. E adevărat ce a spus Bancu, dar ce a fost la Tbilisi a fost un simplu accident. Cu siguranță, nu se va mai întâmpla asta foarte curând. Asta este, ce a fost a fost, acum trebuie să ridicăm capul și să demonstrăm că avem valoare în Cupa României și în campionat. Am avut o pauză mică după campionatul trecut, apoi am fost în acel minicantonament din Austria, dar s-a văzut o altă față a echipei. Vom crește de la meci la meci. Cât despre antrenor, în România se vorbește mereu despre demiteri după prima înfrângere. Acum trei săptămâni ne-am bătut la campionat, am ieşit pe locul doi, zic eu nemeritat, și tot domnul Bergodi era antrenor”, a adăugat Nistor.Declarat omul meciului în partida cu Astra, căpitanul Nicuşor Bancu s-a arătat mulţumit pentru că echipa a avut o altă atitudine.„Am ştiut să ne impunem, să ne facem jocul de la început. Am arătat un altfel de meci decât cel din Georgia. Mă bucur că am revenit după acel dezastru, pot să spun, şi am reuşit să câştigăm. Eram cu toţii dezamăgiţi, terminaţi, nu ştiam ce să mai facem, nu ştiam cum să ne revenim. Până la urmă am strâns rândurile, am stat de vorbă între noi, cu Mister, şi s-a văzut că azi am avut o altă atitudine“, a spus Bancu. Cluburile din Liga 1 intră în pauza competițională în această săptămână. La revenirea pe teren, Craiova se va deplasa la Viitorul, pentru duelul cu echipa lui Gheorghe Hagi.
Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 2-0 (2-0)
Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Constantin, Bălașa, Bancu – Bic, Nistor, Cicâldău – Baiaram (’83, Bărbuț), Koljic (’74, Ivan), Mihăilă.
Antrenor: Cristiano Bergodi.
Astra: Lazar – David Bruno, Graovac, Dandea, Radunovic – M. Răduț, Crepulja (’46, Seto), R. Moise (’66, Ioniţă) – R. Riza (’12, Fatai; ’46, S. Balaure), D. Alibec, G. Merloi (’46, Baicu).
Antrenor: Bogdan Andone.