Şase medalii pentru atletismul gorjean!

833

Două medalii de aur, două de argint și două de bronz. Este bilanțul atletelor ce au reprezentat CSM Târgu Jiu și CS Pandurii la Campionatele Naționale de la Câmpulung Moldovenesc. Este vorba de Alina Eremia, Mihaela Cepoi, Andreea Chivoiu și Elena Bărăitaru, sportive pregătite de antrenorii Ion Bură și Ionuț Dragoș Bură. Ele au format echipa de senioare care a cucerit medaliile de aur în cursa de 12 km și argint la 6 km, alergare montană. La individual tineret, Mihaela Cepoi a urcat pe prima treaptă a podiumului, în cursa de 6 km. Ea a câștigat și bronzul în cursa de 12 km. De asemenea, Alina Eremia a cucerit medalia de argint în cursa de 6 Km individual senioare, dar și bronzul în cursa de 12 Km. ,,Nu a fost ușor, pentru că astfel de curse te solicită foarte mult. Este foarte important cum ataci un astfel de traseu montan. A fost un traseu cu o urcare și o coborâre grea, dar trebuie să recunosc că mi-a plăcut. Pentru mine a fost și o pregătire foarte bună pentru următoarea competiție, maratonul de la Timișoara din cadrul Campionatului Național de Maraton”, a declarat Alina.