Replică dârză, dar acelaşi rezultat. Baschetbaliştii, învinşi la Voluntari

1103

CSM Târgu Jiu le-a dat de furcă ilfovenilor de la FC Voluntari, într-un joc din etapa cu numărul 18 a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Gorjenii au cedat la mare luptă partida cu deţinătoarea Cupei României, scor 94-87, după ce au condus ostilităţile în primul sfert, 20-28. A fost primul joc şi fără Stefan Glogovac, extrema de forţă bosniacă, transferat recent în Ungaria. Gazdele au echilibrat rapid balanţa şi au intrat la pauză cu avantaj de 2 puncte. Echilibrul a persitat şi în sfertul trei, încheiat 21-22. În cele din urmă, încă o dată, echipa mai experimentată s-a impus. Kevin Allen a punctat din nou în statistici. Pivotul american a avut 23 puncte, 15 recuperări şi o pasă decisivă. Malik Morgan a adăugat 22 puncte, 6 pase decisive şi 3 intercepții, iar căpitanul Porter Troupe a terminat cu 19 puncte şi 6 assist-uri. Dintre jucătorii gorjeni, Octavian Ilie a prins 20 de minute pe parchet, reuşind 4 puncte şi o recuperare. Camil Berculescu a fost folosit 7,32 minute şi a bifat 2 puncte şi o recuperare. ,,Am jucat unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre în deplasare, mai ales că a fost împotriva unei echipe cum este Voluntari. Dar anul acesta am jucat bine împotriva echipelor bune, dar din păcate nu ne putem lipi de o victorie împotriva unor astfel de echipe. Ofensiv, am jucat bine, am înscris bine, însă în apărare am avut multe probleme, am permis 15 aruncări de afară, dar și câteva puncte ușoare de sub panou. Am făcut încă odată un meci bun, am avut energie și pentru asta trebuie să-i felicităm pe jucători, dar din păcate nu a fost de ajuns pentru o victorie. Mergem înainte şi ne pregătim pentru următoarea confruntare din campionat”, a declarat antrenorul gorjenilor, Jordanco Davitkov, pentru site-ul oficial al clubului. De la amfitrioni, Eric Thompson Jr. și Toddrick Gotcher au contribuit cu 21 de puncte fiecare, primul trecându-și în cont și 10 recuperări, iar Sarunas Vasiliauskas a fost următorul marcator al ilfovenilor, cu 20 de puncte.
CSM Târgu Jiu: Kevin Allen 23p, Andrei Bărăgan, Brandon Sly 6p, Porter Troupe 19p, Ahmed Bashir 11p, Titus Nicoară, Camil Berculescu 2p, Andrei Gheorghe, Malik Morgan 22p, Alexandru Berca, Mihai Bădiţă, Octavian Ilie 4p. Antrenor: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.
Gorjenii au ajuns la 12 înfrângeri în actualul sezon, în care au bifat şi 5 victorii. În runda viitoare, CSM Târgu Jiu întâlnește, pe teren propriu, formaţia Dinamo Bucureşti. Meciul este programat duminică, 6 februarie, de la ora 18.00.