Pandurii au pierdut şi la Reşiţa. Săulescu, printre marcatorii gazdelor

1098

Pandurii Târgu-Jiu a spart gheaţa şi a marcat primul gol în actualul sezon, dar încă mai aşteaptă primele puncte. Nici deplasarea de la Reşiţa nu a adus un rezultat pozitiv, iar gorjenii au trei înfrângeri consecutive din tot atâtea dispute. Vizitatorii au lovit primii în Banat, tânărul Rasoveanu punctând în minutul 4 după un contraatac. Defensiva oaspeţilor a cedat prima oară în minutul 12, când Ene a profitat de o minge respinsă greşit şi a adus egalarea. ,,Rossonerii” au intrat în avantaj la cabine, fostul pandur Săulescu fiind pe fază în minutul 40, când a fructificat o acţiune a lui Vădrariu. Tot gazdele au fost mai periculoase şi în partea a doua a meciului. Băieţii lui Leo Doană au mai reuşit un gol în minutul 76, Ene bifând ,,dubla” după un voleu care l-a lăsat fără replică pe Cotolan. Gorjenii vor încerca să obţină primele puncte ale sezonului împotriva Viitorului, echipă care are un succes în faţa modestei Sportul Snagov. În ultima rundă, formaţia lui Cristian Lupuţ a fost învinsă la Severin de CS Mioveni (0-1).

Bogoi: Sperăm că ne vom redresa
Pe antrenorul Pandurilor nu l-a părăsit speranţa nici după meciul cu CSM. Adrian Bogoi a spus că absenţele din tabăra oaspeţilor şi-au spus cuvântul, iar echipa continuă să primească uşor goluri. ,,Am reuşit să deschidem scorul şi am realizat o primă repriză acceptabilă, pot spune chiar bună. Am avut probleme de lot la meciurile care au trecut şi la acest meci ne-au lipsit câţiva jucători. Cinci jucători sunt indisponibili la echipa noastră. După ce am înscris, am primit golurile foarte simplu, pe câteva faze banale. În repriza a doua am încercat să venim cu un plus de pe banca de rezerve, dar jucătorii care au intrat nu au adus plusul de care aveam nevoie nici pe fază ofensivă, dar nici pe fază defensivă. Chiar în primul 11 am avut jucători care au venit de foarte puţin timp la echipă. Felicit Reşiţa pentru promovare în primul rând şi pentru acest început bun de campionat. Sperăm că ne vom redresa, chiar dacă lotul nostru este foarte tânăr”, a declarat tehnicianul gorjenilor.Pe de altă parte, principalul oaspeţilor, Leo Doană, a recunoscut că nu s-a temut niciun moment pentru victorie. ,,Vreau să-mi felicit băieţii pentru jocul prestat, pentru atitudine şi dăruire. În trei etape am reuşit să acumulăm şapte puncte şi jucătorii sunt de lăudat după felul cum s-au comportat până acum. La golul oaspeţilor consider că s-au produs mai multe greşeli colective, dar eu am avut încredere în băieţi. Le ştiam valoarea şi ştiu cum am muncit până acum, de aceea nici la 0-1 nu mi-am făcut probleme. Ştiam că vom egala şi vom câştiga”, a afirmat Doană.

CSM REŞIŢA – PANDURII TÂRGU-JIU 3-1 (2-1)
Au marcat: Daniel Ene 12′, 76′, Dragoş Săulescu 40′ / Ovidiu Raşoveanu 4′
Reşiţa: Zimmermann (cpt.) – Banac, Ehmann, Vasiu, Vădrariu – Breşneni, Danci (M. Coman 46′) – Săulescu (Velici 84′), Poiană, Dat – D. Ene (C. Cristea 80′). Rezerve neutilizate: Toader – Vlădia, Andr. Rus, Cioablă. Antrenor: Leontin Doană
Pandurii: Mih. Cotolan – Nic. Cotolan, Oiţă, Rob. Bratu, P. Chiş, – Vasilescu, Trancă (cpt.)(D. Unguru 80′), Rob. Lică (Lu Yuefeng 51′) – P. Popescu (Al. Dinu 77′), Nichifor, Raşoveanu. Rezerve neutilizate: Al. Opriţa – Vişan, R. Filip. Antrenor: Adrian Bogoi
Stadion: Mircea Chivu (Reşiţa – Caraş Severin); Arbitru: Andrei Lucian Ţiţii (Şura Mică – Sibiu); Asistenţi: Cristian Daniel Ilinca şi Daniela Constantinescu (ambii din Craiova).