Încă o finală la 3×3

1391

Baschetbaliştii de la CSM Târgu-Jiu au mai bifat un loc doi la Cupei României 3×3. De această dată, formaţia gorjeană s-a duelat în ultimul act cu Athletic Neptun Constanţa, dar a pierdut încleştarea cu 21-12. Totuşi, după trei competiţii, CSM Târgu-Jiu şi-a păstrat locul 1 în clasamentul general de calificare la Turneul Final. Echipa a fost formată din Adrian Roşu, Alexandru Berca, Andrei Gheorghe şi Remus Răceanu, ultimul înlocuindu-l pe Ioan Borşa,CSM Târgu-Jiu s-a impus fără probleme în faţa grupării CSM Sighet, scor 18-11. A trecut apoi de Oradea, scor 19-18. În sferturi, gorjenii au obţinut o victorie în faţa Sportului Studenţesc (21-16), iar în semifinale ai noştri au dispus de bucureştenii de la Dinamo Ştiinţa (21-14).,,Am avut o zi foarte grea, am făcut o schimbare în lot din cauza accidentării lui Alin Borşa, pe care am dorit să-l menajăm pentru meciul cu Sighetu Marmaţiei din campionat. L-am înlocuit cu Remus Răceanu care şi-a făcut pe deplin datoria. Remus s-a încadrat perfect în echipă. raseul nu a fost unul uşor, în grupe am trecut de Sighet, apoi am reuşit cu greu să învingem Oradea şi să ne calificăm în sferturi. Acolo am dat peste cei de la Sportul Studenţesc. Meci greu cu Sportul, dar am reuşit să trecem mai departe. În semifinale ne-am luptat de la egal la egal cu Dinamo. Am reuşit pe final de meci să ne desprindem cu ajutorul unor recuperări foarte importante ale lui Remus Raceanu. Am profitat de aceste recuperări şi am înscris din spatele semicercului şi astfel ne-am adjudecat victoria. În finală am mers umăr la umăr cu cei de la Constanţa până la jumatatea meciului, moment în care ei au reuşit să se desprindă cu câteva aruncări de la distanţă”, a declarat şeful secţiei de baschet, Adrian Roşu.Gorjenii formează singura echipă care a bifat toate cele trei finale disputate până sâmbătă. CSM Târgu-Jiu s-a impus în primul turneu, dar le-a pierdut pe următoarele două.