Gilortul, victorie în amicalul cu Jiul

968

Gilortul Târgu Cărbuneşti s-a impus cu 2-1 în amicalul disputat împotriva echipei Jiul Rovinari. Partida de verificare s-a disputat pe terenul formaţiei de eşalon inferior. Toate golurile au fost marcate în prima repriză. Andrei Meliţă a deschis scorul în minutul 20, iar, la 10 minute după prima reuşită a partidei, Aurel Bogdan a egalat din penalty. Darius Almăjanu i-a readus pe oaspeţi în avantaj înainte de pauză (`44).
Gilortul a aliniat următoarea formulă de joc: A. Paștiu – Gîlceavă, Pociovălișteanu, Ion, M. Paștiu (46′ Ancuța) – Almăjanu (46′ Miculete), Avrămescu, Cîrstoiu, Bubuioc (46′ Dumitru) – Codin (58′ Amzucu), Meliță. Rezerve: Dumitru, Ancuța, Miculete.
Formaţia lui Octavian Iordache este singura reprezentantă a Gorjului în Liga 3. Eşalonul terţ va începe pe 24 august, dar componenţa celor cinci serii nu a fost încă stabilită.