FOTBAL / Liga a 3-a – Și-au împărțit punctele

590

Două dintre echipele gorjene din al treilea eșalon fotbalistic al țării s-au confruntat într-un derby local, echipa a doua a Pandurilor reușind să plece cu un punct de la Motru, din confruntarea cu Minerul. Cea de-a treia echipă gorjeană ce evoluează în seria a IV-a a ligii a 3-a, Știința Turceni, a terminat învingătoare runda, obținând un succes important pe teren propriu contra echipei din Craiova.
Deși a început meciul practic de la 1-0 pentru gazde, Minerul Motru marcând încă din minutul 3, prin Iclănzan, Pandurii II a reușit să revină în repriza a doua și să fie aproape de obținerea celor trei puncte puse în joc. Shamsin a reușit să egaleze în minutul 66, iar Șendroiu a înscris golul de 1-2 în minutul 78. Gazdele nu au cedat, au forțat egalarea și au și reușit-o, cu cinci minute înainte de final Gavrilescu punctând pentru 2-2, scor cu care s-a și încheiat partida de la Motru.
La Turceni, echipa locală a reușit să se desprindă de ultimele poziții în duelul direct cu ACS Viitorul Municipal Craiova, cele două echipe fiind la startul partidei la egalitate de puncte, doljenii având însă și un meci în plus. Lungu a marcat două goluri bliț, în minutele 47 și 48, goluri care le-au dat celor din Turceni prima șansă la victorie. Oaspeții au revenit în joc cu un gol înscris destul de repede, Scarlat marcând în minutul 51 pentru 2-1, dar echipa din Craiova nu a mai avut forța de a modifica tabela, așa că Știința a terminat învingătoare în acest meci.
În derby-ul seriei, UTA a învins categoric liderul, scor 4-1 cu Național Sebiș, și s-a apropiat la un singur punct de acesta, însă echipa arădeană are și un meci mai puțin disputat decât rivala de la promovare.
Runda următoare propune un nou derby gorjean, Pandurii II și Știința Turceni urmând a se duela pe terenul pandurilor mici, la Rovinari, în vreme ce Minerul Motru va juca în deplasare, la Național Sebiș.