FOTBAL |Liga 1 : Pandurii invinge dramatic pe Dinamo. Scor final : Dinamo – Pandurii 2-3

282

Dinamo venea după două victorii consecutive, in timp ce Pandurii nu traversează deloc o perioadă bună, ultima victorie a gorjenilor datând din 16 decembrie 2013, un 5-3 la Braşov. De atunci, echipa lui Cristi Pustai a obţinut un singur punct în cinci partide.

O victorie ar fi cel mai frumos rezultat, dar eu cred că şi un egal ar fi un rezultat pozitiv”, declara inaintea meciului, Cristian Pustai, antrenor Pandurii.
LIVE TEXT:
Minutul 5: Giusti deschide scorul pentru Pandurii. Este 0-1 în „Ştefan cel Mare”, la prima ocazie de gol a gorjenilor.
Minutul 35: Ocazie mare de gol pentru Giusti. Atacantul celor de la Pandurii putea să îşi treacă din nou numele pe tabelă, dar mingea acestuia se duce milimetric pe lângă poarta lui Bălgrădean. Dinamo scapă fără gol şi încearcă să calmeze jocul
Minutul 45: Pauză în Ştefan cel Mare. Cei de la Pandurii conduc cu 1-0. În minutele de prelungire, Stoican a efectuat şi a doua schimbare. Bilinski i-a luat locul lui Cosmin Matei, care a acuzat o accidentare în timpul primei reprise
Minutul 59: Marcatorul golului de 1-0 pentru Pandurii, Giusti, este înlocuit de Sergiu Buş. Pustai a efectuat prima schimbare
Minutul 62: Lazăr ratează o şansă mare de egalare. Îşi pune mâinile în cap. Comentatorii partidei vorbesc despre pasa mai puţin bună prin care trece jucătorul lui Dinamo
Minutul 65: Doru Bratu a fost eliminat de Balaj. Jucătorul se afla la încălzire şi a intrat într-un conflict verbal cu centralul şi a văzut cartonaşul roşu. S-a dus la vestiare
Minutul 71: Bilinski marchează primul său gol în Liga I. Dinamo – Pandurii este acum 1-1 şi se anunţă un final de partidă cu multe faze de poartă
Minutul 77: Momcilovic marchează după o gafă în lanţ a fundaşilor dinamovişti. Scorul este de 1-2 acum, iar elevii lui Stoican pun presiune pe gorjeni, dar fără success
Minutul 82: Bilinski face „dubla”. Atacantul îşi trece din nou numele pe tabela de marcaj, după ce l-a învins pe portarul gorjenilor cu un şut superb, din afara careului. Ritmul partidei este unul alert, niciuna dintre echipe nu se multumeşte cu un egal
Minutul 90+4 GOOOL PANDURII !!! Elton da Silva care înscrie cu capul, si aduce o mare Victorie pentru panduri! Final de partidă. Gorjenii pleacă cu toate cele trei puncte în ultimul minut de prelungiri al partidei, iar Pandurii îi suflă în ceafă lui Dinamo. Se află la doar un punct în spatele ei.

Echipele de start:
Dinamo: Bălgrădean – L. Rus, Durimel, D. Grigore, S. Filip – Boubacar, C. Munteanu – V. Lazăr, C. Matei, D. Rotariu – Ţucudean
Rezerve: Naumovski, Grecu, Ad. Popa, Bărboianu, I. Şerban, Elton da Silva, Bilinski
Antrenor: Flavius Stoican

Pandurii: Gliwa – Pleaşcă, Christou, Erico, Momcilovici – Breeveld, Elton da Silva – Buleică, Distefano, Ciucur – Giusti
Rezerve: Mingote, Sipoto, D. Bratu, Nistor, Shamsin, V. Nicoară, Bud
Antrenor: Cristian Pustai