Doar cu Troupe nu se face primăvara! CSM a început anul modest

1332

Principala formaţie de baschet de la CSM Târgu Jiu a oferit o nouă prestaţie sub aşteptări şi a pierdut primul meci al anului, disputat pe terenul echipei CSM Petrolul Ploieşti. Gazdele s-au impus cu 94-88, după o partidă în care au fost mai determinate şi în care au etalat un joc colectiv mult peste cel al vizitatorilor. Deşi scorul pe sferturi a fost destul de strâns (19-19, 22-15, 25-27, 28-27), partida a stat sub semnul echilibrului doar în primele 20 de minute. În restul meciului, gorjenii au alergat în zadar după egalare, ţinuţi în spate de căpitanul Porter Troupe, care a reuşit 23 de puncte, 18 dintre acestea din afara semicercului. Oaspeţii au repetat aceleaşi greşeli care i-au costat scump în debutul campionatului. Mulţi dintre jucătorii lui Jordanco Davitkov s-au pierdut în acţiuni colective, au cedat uşor anumite posesii sau au faultat inutil, 22 de puncte ale prahovenilor venind de la linia de libere. Kevin Allen a terminat în double-double cu 16 puncte şi 13 recuperări, iar Malik Morgan a încheiat meciul cu 13 puncte. Brandon Sly a avut una dintre cele mai palide prestaţii de la începutul sezonului, reuşind doar 8 puncte în cele aproape 28 de minute petrecute pe parchet. Dintre jucătorii gorjeni, Octavian Ilie a jucat 14,06 minute, reuşind 5 puncte şi o pasă decisivă. Alex Berca a jucat 7,39 minute, timp în care a contribuit cu 3 puncte şi 2 asisturi. Camil Berculescu a prins pe parchet 7,19 minute, iar Mihai Bădiţă a jucat 5, 54 minute. Titus Nicoară nu a putut fi folosit în acest meci din cauza unei probleme personale. De la gazde s-au remarcat Matija Milin cu 22 de puncte și 4 recuperări. Earl Watson l-a urmat cu 21 de puncte, 4 pase decisive, 3 recuperări, 2 intercepții și 2 pase decisive, iar Andrej Magdevski a reuşit 10 puncte şi 13 pase decisive. CSM Târgu Jiu a înregistrat a două înfrângere consecutivă în faţa unui adversar de valore similară, care totuşi nu mai câştigase de şapte runde. Precedentul eşec a avut loc pe teren propriu în faţa echipei CSM Focşani, iar gorjenii au ajuns acum la 9 înfrângeri. Antrenorul Jordanco Davitkov a explicat principalele cauze ale insuccesului.
„Am pierdut acest meci pe tranziție defensivă. După mingile noastre, unele pierdute foarte uşor, ploieştenii au înscris pe contraatac. Am pierdut câteva mingi consecutive pe finalul sfertului 2, unde cei de la Ploieşti și-au creat o diferență. După pauză am încercat să revenim, dar de fiecare dată când reduceam din diferenţă, gazdele ne taxau, din nou, pe contraatac și pe greșelile noastre. Am avut și ceva probleme să suplinim absenţa lui Nicoară, dar diferența s-a făcut la mingile pierdute și punctele ușoare primite pe contraatac. Sper să remediem din aceste probleme în următoarele zile pentru că ne aşteaptă un alt meci, foarte important, la finalul săptămânii, cu Constanţa”, a spus macedoneanul pentru csmtargujiu.ro. Meciul cu ABC Athletic Neptun Constanța se joacă în Sala Sporturilor din Târgu-Jiu, sâmbătă, de la ora 18.30.
CSM Târgu Jiu: Kevin Allen 16p, Brandon Sly 8p, Porter Troupe 23p, Ahmed Bashir 11p, Răzvan Pavel, Stefan Glogovac 9p, Camil Berculescu, Andrei Gheorghe, Malik Morgan 13p, Alexandru Berca 3p, Mihai Bădiţa, Octavian Ilie 5p. Antrenor principal: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.