CSM, victorie dramatică la Constanţa!

1577

CSM Târgu Jiu a obţinut un succes extrem de important la Constanţa în primul meci al turneului 5. Echipa noastră a trecut de BC Athletic, după o partidă care i-a ţinut în tenisune pe jucători şi fani până la ultima aruncare. Într-un final, pe care l-au gestionat mai bine, gorjenii s-au impus cu 82-80 ( 22-25, 23-24, 16-16, 21-15).Meciul a început sub semnul echilibrului. Kevin Allen a pus pe tabelă primele puncte pentru vizitatori, dar două ,,triţe” au înclinat balanţa în favoarea constănţenilor. Pentru a se ,,asigura” că oaspeţii nu au încă o zi mizerabilă de la linia de trei puncte, şi Rogava a marcat din spatele semicercului. De altfel, gorjenilor le-au intrat aruncările de la distanţă în primele 10 minute, Berca şi Nikolic, cu două consecutive, punctând şi ei de la ,,trei”. Din păcate, ai noştri au păcătuit în defensivă, unde au existat aceleaşi nesincronizări la atacurile aşezate ale lui Athletic. În plus, McClain şi Berca au oferit patru puncte uşoare amfitrionilor, după două turnover-uri. Berculescu şi Allen au înscris primele puncte pentru gorjeni în sfertul doi, iar Berca a egalat situaţia la 29 după încă o ,,triţă”. Constănţenii nu au fost impresionaţi de eforturile alb-albaştrilor şi s-au dus din nou la 5 puncte. Totuşi, ospeţii au avut puterea să preia conducerea, şi un ,,dunk” al lui Allen a făcut ca tabela să arate 35-34. Cele două echipe au continuat să meargă cap la cap, dar jucătorii CSM-ului au ratat de la linia de libere în momente cheie, iar ,,marinarii” au avut cel mai mare avans al reprizei la 48-40. La pauză s-a intrat cu scorul de 49-45 în favoarea gazdelor. Sfertul trei a început prost pentru gorjeni, care nu au putut fructifica trei atacuri, două în superioritate numerică. Borşa s-a dovedit total neinspirat sub panou, unde a irosit două acţiuni foarte bune de a marca. Lazăr a făcut un fault antisportiv la Allen, dar CSM a rămas doar cu ,,liberele” pivotului transformate, precipitarea din atac fiind din nou taxată de constănţeni, care s-au distanţat iarăşi la 8 puncte, 59-51. Intrarea lui Camil Berculescu a adus un plus în defensivă, dar jucătorul gorjean nu a putut să-şi ajute colegii şi cu puncte pe tabelă. Totuşi, înainte de ultimul sfert, târgujienii erau tot la patru lungimi în spate, scor 65-61. A urmat singurul sfert câştigat de ai noştri, dar cel mai important. Allen a adus primele două puncte ale părţii a patra după o recuperare, iar Stefan Nikolic a egalat la 65 după două aruncări transformate. Pivotul american a fost un adevărat ,,monstru” la ambele panouri şi echipa noastră s-a distanţat la 70-65, beneficiind şi de un ,,three-point play” al lui Borşa. Bucuria oaspeţilor a fost de scurtă durată pentru că Athletic a reuşit să finalizeze trei acţiuni consecutive fără să primească vreun coş şi a revenit la conducerea partidei, 71-70. A fost momentul în care Claudiu Alionescu a cerut time-out. Scurta pauză a fost de bun augur, Allen şi Nikolic contribuind pentru 5 puncte. De altfel, în centrul atacurilor gorjene a stat acelaşi pivot, fără dublură şi la acest turneu, iar Berca l-a găsit în poziţii ideale pentru a ţine scorul strâns. Constănţenii au dus scorul la 80 -77, dar Rogava a egalat cu un ,,trei” din colţ cu 36 de secunde rămase. Pe final de meci, Darrien McClain a reuşit o recuperare esenţială, a fost faultat, şi a transformat ambele aruncări libere. Constănţenii au avut ultimele 12 secunde de atac şi au încercat să închidă meciul din afara semicercului, dar Schneider, cel mai bun marcator al gazdelor, a ratat. Fără să fie odihnit, Kevin Allen a terminat şi acest joc în double-double cu 29 de puncte şi 11 recuperări. În această seară, formaţia noastră joacă cu CSO Voluntari, de la ora 19.00.
CSM Târgu Jiu: Kevin Allen 29p, Stefan Nikolic 17p, Alin Borşa 11p, Revaz Rogava 11p, Alexandru Berca 8p, Darien McClain 4p, Camil Berculescu 2p, Jake Spurgeon, Mihai Bădiţă, Răzvan Bratoloveanu, Răzvan Pavel, Remus Răceanu. Antrenori: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.