Viitorul și-a aflat programul din play-out

990

Viitorul Târgu Jiu a terminat cu victorie sezonul regulat. Gorjenii s-au impus pe terenul formației FK Csíkszereda, scor 1-2. Toate golurile au venit în repriza secundă. Alin Țegle a punctat din penalty în minutul 69, iar Claudiu Dragu a adus succesul vizitatorilor în prelungiri. Lorant Kovacs (`80) egalase, tot de la punctul cu var, pentru echipa din Miercurea Ciuc. Alb-albaștrii au terminat pe locul 12 prima parte a campionatului, una în care au bifat 8 victorii, un egal și 10 înfrângeri. Astfel, Viitorul a fost repartizată în Grupa B a play-out-ului, alături de alte șase echipe. În primul meci, gorjenii vor evolua la Brașov.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul Spartac
La finalul play-out-ului vor retrograda un total de cinci echipe, ultimele două din fiecare grupă (locurile 6 și 7), iar echipele de pe locurile 5 din cele două grupe vor juca baraj de menținere în Liga 2 în dublă manșă.