Viitorul a pierdut primul meci pe Municipal

1436

Prima victorie a gazdelor se lasă aşteptată pe stadionul din Târgu-Jiu. Dacă Pandurii şi FCU Craiova nu au reuşit nici să marcheze la jocul de debut, Viitorul a dat un gol, dar a primit trei de la Dunărea lui Pustai. Formaţia din Călăraşi s-a impus şi din cauza eliminării rapide a portarului amfitrionilor, Anca Trip, care a văzut cartonaşul roşu în minutul 10. Atacantul vizitatorilor, Bogdan Rusu a reuşit rapid ,,o dublă” care se părea că va rezolva meciul, iar fosta echipă de Liga 1 a intrat în avantaj la cabine. Partida s-a animat în ultimul sfert de oră. Bădăuţă a redus din handicap în minutul 79, iar Gaston Mendy a văzut al doilea galben şi a părăsit suprafaţa de joc. Viitorul a presat cu toate liniile pentru a obţine măcar un rezultat de egalitate, dar golul a venit tot în poarta trupei gorjene, Mediop marcând la una dintre ultimele faze ale meciului. Antrenorul Cristian Lupuţ le-a mulţumit celor peste 1.000 de oameni veniţi la meci. Tehnicianul Viitorului a precizat că echipa s-a mutat la Băleşti, acolo unde face antrenamentele.
,,Din păcate, nu a fost debutul pe care îl doream, dar mă bucur că am adus multă lume la stadion. Am început jocul de la 2-0, am făcut două greşeli inexplicabile, apoi am operat două schimbări şi am reintrat în joc. Am avut ocazii mari, dar nu am reuşit să marcăm mai devreme. Cert e că echipa şi-a dorit. Am declarat după cele cinci meciuri consecutive fără înfrângere, să avem grijă cu aerul de sus. Ne-am mutat definitiv la Târgu-Jiu. Nu vom veni doar la meciuri, ci ne şi antrenăm aici”, a declarat Lupuţ.

Viitorul Pandurii – Dunărea Călăraşi 1-3 (0-2)
Au marcat: Alexandru Bădăuţă (79) / Bogdan Rusu (13, 22), Ndiaye Mediop (90+3)
Viitorul: Anca Trip (eliminat – Bogdan Moga, 10’) – Dacian Dunca, Yabre Tobasegnou, Daniel Oros (cpt.), Andrei Dragu – Alex Baican (Vasile Pop, 38’), Vlad Prejmerean, Alexandru Negrean, Marius Cioiu (Darius Buia, 64’), – Alexandru Bădăuţă, Victor Astafei (scos din teren în min. 10). Antrenor: Cristian Lupuţ
Dunărea: Nicolai Calancea – Alex. Sabangeanu, Radu Crişan, Ozcan, Gaston Mendy (cpt.)– Ariel Lopez (Georgian Honciu, 46’), Gabriel Preoteasa – George Tudoran (Ndiaye Mediop, 60’), Serge Ekollo (Cristi Raiciu, 78’), Alexandru Sîrbu –Bogdan Rusu. Antrenor: Cristi Pustai
Arbitri: Adrian Illyeş (Ploieşti) – Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) şi Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara); Rezervă: Robert Avram (Piteşti)
Cartonaşe galbene: Al. Negrean (29) / G. Mendy (14, 82) M. Tudoran (19), I. Sîrbu (25), A. Ozcan (64)
Cartonaşe roşii: I. Anca Trip (10) / Gaston Mendy (82)