Start în Liga 1!

379

După o pauză mai scurtă ca niciodată, Liga 1 pornește la drum cu un nou sezon, unul care se vrea revoluționar, cu un sistem competițional nou, în premieră fiind folosit sistemul play-off/play-out la acest nivel în România.

Cu doar 14 echipe aliniate la start și cu un program extrem de comprimat, Liga 1 propune mai multe meciuri decât în sezoanele precedente, acum rămâne de văzut dacă va fi și mai mult spectacol. Cert este că, cel puțin la nivel teoretic, un astfel de sistem ar trebui să aducă pentru suporteri mai multe derby-uri, ceea ce ar însemna mai mult spectacol, însă noțiunea de derby a căpătat alte valențe în sensul în care Dinamo este o echipă de pluton de mai multă vreme, Rapidul este în eșalonul secund, iar CFR Cluj are mari probleme financiare ce pot afecta evoluția grupării.
Pandurii și-a propus în acest sezon calificarea în play-off, ceea ce ar putea însemna în mare măsură și calificarea în cupele europene, asta pentru că este foarte probabil ca acolo, în primele 6, să fie și echipe care nu vor putea participa din cauza insolvenței la “balul” din Europa. Drumul Pandurilor în ediția 2015-2016 pornește de la Timișoara, acolo unde trupa lui Edi Iordănescu va întâlni una dintre cele două formaţii nou promovate.
Puncte de reper pentru această ediție sunt primul joc, cel dintre FC Voluntari și CSMS Iași, programat vineri de la ora 18.30, un sezon de toamnă ce se întinde până aproape de Crăciun cu zece etape din returul sezonului regulat disputate în 2015, dar și modul în care se va porni în a doua parte a campionatului. În play-off și play-out se pleacă cu jumătate din punctele din sezonul regulat, iar în cazul în care împărțirea nu este exactă, se va rotunji în sus. Toate meciurile din Liga 1 vor putea fi urmărite pe trei canale media: Digi Sport, Dolce Sport și Look Plus/Look TV, ceea ce oferă suporterilor cea mai largă expunere TV de până acum.
Cristi Constantinescu

Programul turului Ligii 1, ediția 2015-2016

Etapa I
Vineri, 10 iulie
Ora 18.30 / FC Voluntari – CSMS Iaşi
ora 21.00 / Astra Giurgiu – Concordia Chiajna
Sâmbătă, 11 iulie
Ora 18.30 / Viitorul – CFR Cluj
Ora 21.00 / Steaua – Petrolul Ploieşti
Duminică, 12 iulie
Ora 18.30 / CSU Craiova – FC Botoşani
ora 21.00 / ASA Târgu Mureş – Dinamo
Luni, 13 iulie
ora 21.00 / ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu

ETAPA a II-a
Vineri, 17 iulie
Ora 18.30 / Concordia Chiajna – CSMS Iaşi
ora 21.00 / Dinamo – CSU Craiova
Sâmbătă, 18 iulie
Ora 18.30 / Petrolul – FC Voluntari
Ora 21.00 / Pandurii – Steaua Bucureşti
Duminică, 19 iulie
Ora 18.30 / CFR Cluj – ACS Poli Timişoara
Ora 21.00 / Astra Giurgiu – ASA Târgu Mureş
Luni, 20 iulie
ora 21.00 / FC Botoşani – Viitorul Constanţa

Etapa a III-a (25 iulie)
ASA Târgu Mureş – Concordia Chiajna
CSU Craiova – Astra Giurgiu
Viitorul Constanţa – Dinamo Bucureşti
ACS Poli Timişoara – FC Botoşani
Steaua Bucureşti – CFR Cluj
FC Voluntari – Pandurii
CSMS Iaşi – Petrolul

Etapa a IV-a (1 august)
Concordia Chiajna – Petrolul
Pandurii – CSMS Iaşi
CFR Cluj – FC Voluntari
FC Botoşani – Steaua Bucureşti
Dinamo – ACS Poli Timişoara
Astra Giurgiu – Viitorul Constanţa
ASA Târgu Mureş – CSU Craiova

Etapa a V-a (8 august)
CSU Craiova – Concordia Chiajna
Viitorul Constanţa – ASA Târgu Mureş
ACS Poli Timişoara – Astra Giurgiu
Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti
FC Voluntari – FC Botoşani
CSMS Iaşi – CFR Cluj
Petrolul – Pandurii

Etapa a VI-a (12 august)
Chiajna – Pandurii
CFR Cluj – Petrolul
FC Botoşani – CSMS Iaşi
Dinamo – FC Voluntari
Astra Giurgiu – Steaua Bucureşti
ASA Târgu Mureş – ACS Poli Timişoara
CSU Craiova – Viitorul

Etapa a VII-a (15 august)
Viitorul – Concordia Chiajna
ACS Poli Timişoara – CSU Craiova
Steaua Bucureşti – ASA Târgu Mureş
FC Voluntari – Astra Giurgiu
CSMS Iaşi – Dinamo
Petrolul – FC Botoşani
Pandurii – CFR Cluj

Etapa a VIII-a (22 august)
Concordia Chiajna – CFR Cluj
FC Botoşani – Pandurii
Dinamo – Petrolul
Astra Giurgiu – CSMS Iaşi
ASA Târgu Mureş – FC Voluntari
CSU Craiova – Steaua Bucureşti
Viitorul – ACS Poli Timişoara

Etapa a IX-a (29 august)
ACS Poli Timişoara – Concordia Chiajna
Steaua Bucureşti – Viitorul
FC Voluntari – CSU Craiova
CSMS Iaşi – ASA Târgu Mureş
Petrolul – Astra Giurgiu
Pandurii – Dinamo
CFR Cluj – FC Botoşani

Etapa a X-a (12 septembrie)
Concordia Chiajna – FC Botoşani
Dinamo Bucureşti – CFR Cluj
Astra Giurgiu – Pandurii
ASA Târgu Mureş – Petrolul Ploieşti
CS U Craiova – CSMS Iaşi
Viitorul – FC Voluntari
ACS Poli Timişoara – Steaua Bucureşti

Etapa a XI-a (19 septembrie)
Steaua Bucureşti – Concordia Chiajna
FC Voluntari – ACS Poli Timişoara
CSMS Iaşi – Viitorul
Petrolul Ploieşti – CS U Craiova
Pandurii – ASA Târgu Mureş
CFR Cluj – Astra Giurgiu
FC Botoşani – Dinamo Bucureşti

Etapa a XII-a (26 septembrie)
Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti
Astra Giurgiu – FC Botoşani
ASA Târgu Mureş – CFR Cluj
CS U Craiova – Pandurii
Viitorul – Petrolul Ploieşti
ACS Poli Timişoara – CSMS Iaşi
Steaua Bucureşti – FC Voluntari

Etapa a XIII-a (3 octombrie)
FC Voluntari – Concordia Chiajna
CSMS Iaşi – Steaua Bucureşti
Petrolul Ploieşti – ACS Poli Timişoara
Pandurii – Viitorul
CFR Cluj – CS U Craiova
FC Botoşani – ASA Târgu Mureş
Dinamo Bucureşti – Astra Giurgiu

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here