Se treziră Pandurii! Victorie după un an şi o lună!

1648

Pandurii Târgu Jiu a obţinut, în Valea Domanului, primul succes din actuala stagiune. Trupa gorjeană a trecut cu 2-1 de CSM Reşiţa şi, după mai bine de un an de zile, se poate lăuda din nou cu o victorie în liga secundă. Reuşita i-a fost fatală antrenorului gazdelor, Alexandru Pelici, care şi-a dat demisia.Oaspeţii au evoluat cu trei oameni pe linia de fund, o surpriză fiind titularizarea lui Ludovic Erhard. De asemenea, Nicolae Cotolan a revenit printre titulari, iar Bakary Jaiteh (21 de ani), fost junior la Roma şi Foggia, a debutat pentru gorjeni.Cel mai în formă pandur din debutul campionatului, Martin Remacle, a deschis scorul în minutul 9. Belgianul l-a fixat din priviri pe portarul advers şi a şutat cu sete din marginea careului, fără speranţe pentru Cobrea. Bănăţenii şi-au dat seama că e ,,groasă” în minutul 33, când Gabriel Dodoi a majorat avantajul vizitatorilor. A fost primul gol de la revenirea atacantului la Pandurii. În partea a doua, reşiţenii au profitat de retragerea în defensivă a formaţiei noastre, dar ocaziile mari nu au venit. Rossoneri au punctat totuşi în minutul 89, când Emanuel Dat a reluat, din 14 metri, în plasă. Gorjenii au rezistat până la final, iar fanii speră ca primul succes să aducă şi descătuşarea formaţiei favorite în următoarele meciuri. Din păcate, Pandurii nu duce bătălii numai pe teren.

Cojocaru: ,,A fost un meci intens”
Blamat pentru rezultatele Pandurilor din acest campionat, antrenorul Călin Cojocaru a bifat primul succes de când a preluat echipa. Tehnicianul a declarat că formaţia sa a meritat victoria, în ciuda faptului că a fost pusă sub presiune în ultimele minute. „A fost un meci foarte greu, intens. Am întâlnit o echipă bună, în criză de rezultate ca şi noi, dar astăzi am avut o atitudine exemplară. Am reuşit să marcăm repede, şi ştiam că dacă marcăm o să le fie foarte greu să întoarcă rezultatul. Ştiam că vor veni peste noi, se vor descoperi, ceea ce s-a şi întâmplat, dar ne-am apărat exemplar, exceptând ultima fază. Nu cred că şi-au creat ocazii imense de gol; într-adevăr, ne-au dominat ca posesie, dar noi am cedat deliberat posesia”, a declarat timişoreanul.Fără succes ,,acasă” în acest campionat, antrenorul CSM-ului, Alexandru Pelici, şi-a dat demisia imediat după joc. ,,Mie, unul, îmi este ruşine, şi pentru asta am decis ca drumul meu alături de CSM Reşiţa să se oprească în momentul de faţă. Sper ca următorul antrenor care va veni după mine să găsească soluţii ca să câştige şi pe teren propriu, nu doar afară. Din păcate, ne-au lipsit şapte jucători cu COVID, am făcut improvizaţii, dar nimic nu scuză prestaţia noastră, cel puţin cea din prima repriză. În acelaşi timp, nimic nu ia din meritele celor de la Pandurii, care şi-au dorit foarte mult să câştige şi au realizat acest lucru”, a spus fostul principal al bănăţenilor.
În etapa viitoare, Pandurii dă piept pe teren propriu cu Ripensia Timişoara.
CSM Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu: 1-2 (0-2)
CSM Reșița: Cobrea – L. Acka (46, Dumitraș), Breșneni, D. Ciobanu, C. Lungu, Danci (cpt.) (46, Bagherea) N. Popescu, Dat, Rasoveanu (46, Szijj), Laur. Rus (78, Rob. Boboc ), Astafei. Rezerve neutilizate: Zimmermann – Vasiu, Al. Găman. Antrenor: Alexandru Pelici
Pandurii: Aldescu – Erhard, Nic. Cotolan, Moisie – Jaiteh, Velcotă (cpt.) (86, Goma), Remacle, Filipe Acosta – Peia (72, Al. Vasilescu), Dodoi, Bunga (90, Cuțitoiu). Rezerve neutilizate: Iovicin – Ct. Vaida, Zaborowsky, Bauben, R. Cojocaru, Habet. Antrenor: Călin Cojocaru