România U21 va juca la Campionatul European

1075

Naționala mică s-a calificat, pentru a doua oară consecutiv, la turneul final al Campionatului European de tineret, după ce a remizat, marţi, la Ploieşti, scor 1-1, cu Danemarca. România U21 avea nevoie de un rezultat de egalitate după ce Bosnia şi Herţegovina a învins Belgia (3-2) cu câteva ore înainte de meci. Chiar dacă era deja calificată, selecţionata daneză a venit cu cei mai în formă jucători. Dominați în prima repriză, vizitatorii au deschis scorul în minutul 50, prin Laursen, care a marcat dintr-un penalty acordat eronat. Danezii au rămas în inferioritate numerică în minutul 58, când Hausner a fost eliminat ușor. Egalarea a fost adusă de Ionuț Costache (73), dintr-o pasă a lui Olipmiu Moruţan, venită după ce Darius Olaru trimisese mingea în bară. Până la final, mulţumite cu rezultatul de pe tabelă, ambele echipe au jucat doar la trecerea timpului. În cele patru minute de prelungire acordate, naţionala României a pasat la mijlocul terenului, iar danezii au atins o singură dată mingea. Turneul final va fi găzduit de Ungaria şi Slovenia. Faza grupelor e programată pentru 24-31 martie 2021. Apoi, meciurile din fazele eliminatorii se vor desfăşura între 31 mai – 6 iunie 2021.
România – Danemarca: 1-1 (0-0)
România: Vlad – Boboc, Paşcanu, Ciobotariu, Haruţ – Moruţan, M. Marin, Olaru – I. Hagi, Costache (Carnat ’76), Măţan. Selecţioner: Adrian Mutu;
Danemarca: Christensen – Sery, Nelsson (Hausner ’53), Bech, Klitten – Laursen, Kofod Andersen, Nartey – Isaksen (Daramy ’46), Jensen (Madsen ’62), Lindstrom (Holse ’46). Selecţioner: Albert Capellas.

Mutu: Această generație este una importantă
Selecționerul Adrian Mutu este convins că fotbaliștii naționalei mici vor avea un cuvânt greu și la prima reprezentativă. Până atunci, echipa pe care o conduce este angrenată în două competiții majore.
,,Pe mine m-a bucurat pentru că echipa a jucat cu o agresivitate ieşită din comun. Cred că am pregătit meciul foarte bine. Şi dacă nu ne calificam, lor nu avem nimic să le reproşez, pentru că eram sigur că la nivel de atitudine vor da 100%. Cu Campionatul European şi Olimpiada au timp să intre în acel ritm pe care îl vor întâlni atunci când vor face pasul, şi sper ca toţi să facă pasul spre naţionala mare. Pentru noi, pentru România este foarte important. Eu cred că această generaţie este una importantă, de jucători extrem, extrem de talentaţi. Sunt foarte bucuros că îi antrenez şi nu am avut chiar niciun, niciun fel de problemă la nivel comportamental cu ei”, a spus Mutu după meci. Autorul golului care a adus calificarea, Ionuț Costache (CFR Cluj), a fost vizibil emoționat după terminarea partidei. Atacantul a rămas acum cu un suvenir de preț.,,Nu am cuvinte. Am şi ratat, dar toţi m-au încurajat, că o să intre, o să intre şi am reuşit să marchez. Eram foarte nervoşi, foarte stresaţi, aşteptam să se temine odată, pentru că voiam să ne calificăm cât mai repede. Sunt pur şi simplu blocat, nici nu-mi vine să cred, pe cuvânt! Când eram mic doar visam la asta, dar acum… Păstrez tricoul şi nu-l dau la nimeni”, a spus fotbalistul. Mijlocașul de la FCSB, Darius Olaru, speră ca actuala echipă să aibă cel puțin o comportare la fel de bună ca la precedentul campionat european.
,,Este foarte importantă această calificare, este rodul muncii noastre. Am muncit foarte mult şi cu atât mai dulce pentru că ne-am calificat la ultimul meci. Cred că meritam să câştigăm acest meci. Dacă aveam nevoie de cele trei puncte le obţineam, pentru că am jucat foarte bine. Am arătat din nou că suntem o echipă foarte bună şi merităm să fim la Euro. Vrem să mergem la Euro şi cel puţin să egalăm ce am făcut data trecută. Pentru meciurile astea ne-am născut, pentru meciurile astea cu miză”, a spus Olaru. Este pentru prima dată când la un turneu final european de tineret vor lua parte 16 formaţii. Anul trecut, România a ajuns până în semifinalele competiţiei, fiind eliminată de Germania după ce a condus la pauză cu 2-1. Cele 16 formaţii calificatee sunt: Ungaria, Slovenia, Rusia, Elveţia, Olanda, Danemarca, Spania, Anglia, Franţa, Italia, Portugalia, Cehia, Germania, Croaţia, România, Islanda. Tragerea la sorţi a grupelor are loc pe 10 Decembrie.