Pandurii a părăsit locul retrogradabil

579

Pandurii Târgu-Jiu a obținut prima victorie după 11 meciuri, scor 1-0 pe terenul Concordiei Chiajna, în etapa a treia a play-out-ului.

Singurele faze de poartă din prima repriză au aparținut Chiajnei. Ilfovenii au beneficiat de două lovituri libere executate de Herea, însă șuturile acestuia nu i-au pus probleme lui Stanca.

La șapte minute de la reluare, Firțulescu a marcat unicul gol al întâlnirii, cu o lovitură de cap, după o centrare expediată de Negruț.

Grație victoriei de la Chiajna, Pandurii a părăsit locul retrogradabil și a ajuns până pe poziția a cincea, cu 15 puncte. Este primul succes al gorjenilor după 11 jocuri. Ultima victorie data de pe data de 28 noiembrie, când Pandurii s-a impus cu 1-0 pe terenul CFR-ului.(A.C.)