Minaur și Energia reeditează finala cupei într-un meci fără miză pentru gorjeni – Antrenament oficial

487

Energia a dat totul în finala Cupei României la handbal masculin, o finală câștigată însă de maramureșeni cu 31-25, astăzi, însă lucrurile vor sta cu totul altfel, gorjenii fiind obligați să se concentreze pe jocurile din play-out, nu și pe ultimul joc al sezonului regulat.

Mai mult de trei sferturi din partidele Energiei din această primăvară au fost lipsite de miză, la fel fiind cazul și la acest ultim meci al trupei lui Liviu Andrieș, care nu are de ce să riște foarte mult în deplasarea de la Baia Mare, acolo unde însă Minaur are toate motivele să tragă tare pentru a obține un succes care să le ofere maramureșenilor o poziție cât mai bună pentru play-off și un adversar mai accesibil pentru primul tur al acestuia.
Energia nu vrea foarte multe de la acest meci, antrenorul Liviu Andrieș declarând că va miza în această întâlnire și pe jucătorii care au prins mai puține minute în acest campionat: “E un meci de pregătire pentru ceea ce urmează. O să le dau minute și celor care nu au prea jucat. Nu contează rezultatul, dar noi vom juca, este important să jucăm!”, a declarat antrenorul Energiei. Acesta a menționat că unii dintre jucători au probleme medicale după confruntările din Final Four-ul Cupei României: “Mici probleme avem înainte de acest meci. Enache, Acatrinei și Dragnea au mici contuzii”, a anunțat tehnicianul târgujian.
Dacă acest meci nu contează pentru tabloul play-out-ului, la Suceava se va juca în această ultimă rundă a sezonului regulat o partidă extrem de importantă, care, în funcție de rezultatul cu care se va încheia, va modifica substanțial situația echipelor ce vor lupta pentru supraviețuire. Poli Timișoara și-ar putea asigura în mare măsură un loc ce-i va permite să evite chiar și locurile de baraj în cazul în care se va impune la Suceava. Dacă Suceava va fi cea care va câștiga, lucrurile se vor complica și mai mult, în lupta pentru evitarea ultimului loc intrând cu șanse aproape egale patru formații din cele cinci care-și vor disputa play-out-ul. În funcție de acest rezultat se va stabili și calendarul pentru play-out. Dacă Timișoara se impune la Suceava, Energia va începe confruntările din play-out cu un meci acasă, pe 15 aprilie, cu CSU Suceava. Dacă Suceava își va câștiga meciul de pe teren propriu cu Timișoara sau va obține măcar un rezultat de egalitate, atunci Energia va începe play-out-ul cu o deplasare la Suceava.
Meciul dintre Minaur Baia Mare și Energia Târgu-Jiu este programat să se dispute la Baia Mare, în Sala Sporturilor din localitate, cu începere de la ora 16.00.
Cristi Constantinescu

Clasament Liga Națională de Handbal Masculin:
1. HCM Constanta    23    15    3    5    667-609    48
2. HC Odorhei        23    15    3    5    625-593    48
3. Minaur Baia Mare    23    14    3    6    623-578    45
4. Dinamo Bucureşti    23    14    3    6    619-577    45
5. CSM Bucureşti    23    13    4    6    643-604    43
6. Dunărea Călăraşi    23    13    0    10    608-595    39
7. Ştiinţa Bacău        23    11    4    8    585-571    37
8. Potaissa Turda    23    9    3    11    627-644    30
9. HC Vaslui        24    8    4    12    645-671    28
10. Poli Timişoara    23    7    1    15    627-631    22
11. Energia Târgu-Jiu    23    6    0    17    561-612    18