Mergea, victorie la Koblenz

1559

Perechea compusă din tenismenul gorjean Florin Mergea şi germanul Andre Begemann s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului challenger de la Koblenz. Victoria a fost obţinută în faţa cuplului din India Sriram Balaji/Jeevan Nedunchezhiyan. Meciul a durat o oră şi 35 de minute şi s-a încheiat cu scorul 7-6 (6), 4-6, 10-6. Competiţia din Germania este dotată cu premii totale de 46.600 euro. Favoriţii numărul trei au avut doi aşi şi două duble greşeli, iar indienii au totalizat şapte aşi şi două duble greşeli. Perechea româno-germană şi-a asigurat un cec de 550 de euro şi 15 puncte ATP la dublu, iar în sferturi va juca împotriva cuplului Dustin/Brown. A fost primul meci de dublu oficial pentru jucătorul gorjean în 2020.