Gustavo aduce un punct Universității

1075

Sâmbătă seara, Universitatea Craiova și CFR Cluj s-au întâlnit în cadrul etapei cu numărul 24 din Liga 1, pe Stadionul „Ion Oblemenco”, din Bănie, și au remizat, scor 1-1.
Primul gol al partidei a fost marcat de către Claudiu Petrila, în minutul 14, cu un șut din voleu, din afara careului. În partea secundă a jocului, Universitatea Craiova a avut mai multe ocazii de a marca, însă ardelenii au salvat eroic de pe linia porții, o dată prin Camora și încă o dată prin Manea. Tot în repriza secundă, oltenii au suferit două pierderi. Elvir Koljic a căzut pe spate în urma unui duel cu un adversar și a fost înlocuit cu Markovic, în minutul 72. La patru minute distanță, Baiaram a fost faultat dur de către Debeljuh, iar ambulanța a pătruns rapid pe teren, însă acesta a putut ieși pe picioarele sale. A fost înlocuit cu Vînă. Pe finalul partidei, Camora i-a dat emoții mari lui Dan Petrescu, lăsând echipa în inferioritate numerică. Acesta l-a faultat pe Vlădoiu și a văzut al doilea cartonaș galben. După mai multe insistențe ale oltenilor, aceștia au reușit în cele din urmă să restabilească egalitatea prin golul lui Gustavo din minutul 90+6, după o serie de câteva parade consecutive ale portarului Cristi Bălgrădean. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, nu înainte însă ca portarul Cristi Bălgrădean să vadă și el cartonașul roșu, după ce i-a adresat injurii arbitrajului. Astfel, CFR Cluj rămâne în fruntea clasamentului cu 60 de puncte, având un avans de nouă puncte față de rivala FCSB, care are însă cu un meci mai puțin disputat. De cealaltă parte, Universitatea Craiova rămâne pe locul 5, cu 36 de puncte, având cu un punct mai mult decât Farul Constanța, echipa de pe locul 6.
Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-1 (0-1)
STADION: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Au marcat: Claudiu Petrila (min 14), Gustavo (min 90+6)
U. CRAIOVA: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, Screciu, Bancu – Cîmpanu, Crețu, Mateiu, Baiaram – Ivan, Koljic. Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Conte, Benga, Căpățînă, Vînă, Gustavo, Călin, Markovic. Antrenor: Laurențiu Reghecampf
CFR CLUJ: Bălgrădean – Manea, Burcă, Graovac, Camora – Bordeianu, Boateng, Deac – Omrani, Debeljuh, Petrila. Rezerve: Hindrich, Fl. Ștefan, Cestor, Itu, Chipciu, Neguț, Sacko, Bîrligea, Buș. Antrenor: Dan Petrescu
Arbitru: Ovidiu Hațegan, Asistenți: Adrian Ghinguleac și Ferencz Tunyogi