Gilortul, distrusă la Severin! Nu a fost singura victimă a etapei

1080

Etapa cu numărul 13 a fost una cu ghinion pentru Gilortul. Trupa lui Mario Găman a suferit o înfrângere grea la Severin, pe terenul formației Viitorul Şimian. Deși se anunța un meci echilibrat, duelul dintre ocupantele locurilor 3 și 4 a fost tranșat clar de către mehedințeni, care s-au impus cu 5-0. Marian Stoenac (42′) și Mathias Hondorocu (45′) au înscris exact când trebuia, înainte de pauză, iar reușitele celor doi i-au debusolat pe vizitatori, care după primul act au rămas și fără doi titulari, Dănăricu și Gheorghe părăsind terenul accidentați. În aceste condiții, a fost un galop de sănătate pentru Viitorul, care a mai punctat de trei ori în partea secundă. Gelu Velici și Hodoroncu au terminat partida cu o dublă la activ și au definitivat umilința gorjenilor. După eșecul de sâmbătă, echipa din Târgu Cărbunești a rămas pe loc de play-off, dar a fost depășită în clasament chiar de adversara din această rundă. Pentru Mario Găman și Bobi Staicu urmează un meci extrem de dificil. Cei doi își vor întâlni fosta echipă, CSO Filiași, trupă pe care au dus-o până în sferturile Cupei României. Culmea, doljenii vin după o înfrângere identică, 0-5 cu Deva, eșec care i-a ,,deposedat” de primul loc. Partida dintre Gilortul și Filiași are loc vineri, 25 noiembrie, începând cu ora 14.00. Meciul se joacă pe Stadionul ,,Cristinel Răducan”.

Viitorul Șimian – Gilortul Târgu Cărbunești 5-0 (2-0)
Stadion Municipal Drobeta Turnu-Severin
Au marcat: Marian Stoenac (42′), Mathias Hondorocu (45′, 67′), Gelu Velici (57′ – penalty, 69′)
Cartonașe galbene: Enache, Iorgulescu/Dogaru
Viitorul: Ciută – Lică, Song, Enache (80′ Drîngă), Hondorocu – Rupa, Poiană (cpt, 72′ Tărăbic), Toader (72′ Leca) – Trip (80′ Pâșlea), Stoenac, Velici (72′ Iorgulescu). Rezerve neutilizate: Neacșu – Dobre, Keita, Vlad. Antrenor: Relu Țurai.
Gilortul: Oprița – Croitoru, Gheorghe (46′ Istudor), Marina, Dogaru (58′ Bărănescu) – Oprișa (cpt), Dănăricu (32′ Boboc), Ciutică – Săulescu (58′ Avrămescu), Gîlcescu, Bucur (78′ Căldăraru). Rezerve neutilizate: Iuțalîm – Lazăr, Cornicioiu. Antrenor: Mario Găman.