Debut de excepție pentru tenismenii de la ATC Elite

1927

Sportivii de la ATC Elite Târgu Jiu au avut un început bogat de an. Tenismenii gorjeni au luat parte la șase competiții din luna ianuarie și până acum, iar rezultatele au fost foarte bune. Alex Giura (U18 Masculin) a obținut locul 2, iar Sara Pistol a bifat locul 3 (U18 Feminin) la Cupa Dinamo, desfășurată în București. Tot în capitala țării, la trofeul TCB, Constantin Radu a luat locul 2 la U16 Masculin, iar Rareș Golescu a terminat pe podium la aceeași categorie de vârstă. Tot pe 3, la U16 Feminin, a venit Alexia Pătru. A urmat Cupa Major București, unde sportivii gorjeni s-au întors cu ,,tolba plină”: Finala Masculin U18 (Locul 1 – Călin Ştirbu, Locul 2 – Mario Pop, Locul 3 – Vasi Duță), Finala Feminin U18 (Locul 1 – Bianca Bărbulescu, Locul 2 – Cezara Pencea) și Finala Masculin U12 (Locul 2 – Erich Pop). La ultimele competiții desfășurate, Alex Giura a ocupat locul trei (Seniori) la Cupa Vulpoi&Toader Management (București), Constantin Radu s-a impus la categoria U16 la Cupa Mărțișorul – Râmnicu Vâlcea, iar Erich Pop a câștigat Cupa Primăverii, întrecere ținută la Curtea de Argeș.
În prezent, clubul are trei componenți în lotul național: Bianca Bărbulescu, Andrei Firaru și Călin Ştirbu. Ştefan Pițian este directorul tehnic al clubului, Stefan Roates – antrenor coordonator, iar Alex Stokker – și Florin Mogoe – antrenori de performanță. Clubul gorjean dispune de cinci terenuri de zgură în aer liber, două terenuri de hard interior, sală de fitness și piscină.