Cupa României: Meci decisiv pentru băieții lui Mirel Rădoi

1102

Universitatea Craiova vine cu moralul zdruncinat în Trivale, după trei partide fără victorie în campionat, dintre care un meci pierdut cu rivala FCU Craiova. Doar victoria o scutește de emoții pe Ştiința, care stă la mână rezultatelor dacă nu bate la FC Argeș. Şi gazdele au șanse la calificare dacă înving, astfel că se anunță un meci încins. Mihai Căpățînă și Mirel Rădoi au vorbit înaintea jocului cu ,,vulturii”. ,,Ne va aştepta o partidă foarte dificilă. Au făcut un meci bun cu Rapid. Cu puţină şansă puteau câştiga acea partidă. I-am văzut, au un joc destul de consistent, dar cu siguranţă noi vom merge să câştigăm, pentru că, toată lumea ştie, Cupa este un obiectiv pentru noi”, a declarat mijlocașul trupei din Bănie. ,,FC Argeş este o echipă foarte bună. În ultimul meci a făcut două reprize diametral opuse: prima i-a aparţinut Rapidului, iar în cea de-a doua FC Argeş merita victoria. Nu va fi uşor deloc. Ştim şi ceea ce s-a întâmplat în campionat, când am pierdut contra lor (0-1). Va fi un meci decisiv şi mult mai important pentru noi decât pentru FC Argeş. Sper că vom câştiga această partidă ca să ne putem califica mai departe. Nu cred că vor fi mari absenţe. Cupa rămâne un obiectiv pentru orice antrenor, orice grup de jucători care ar fi aici”, a adăugat Mirel Rădoi.

Miercuri, 7 decembrie, ora 17.00
FC Argeș – Universitatea Craiova (Stadion Nicolae Dobrin – Trivale, Ploiești)
LIVE Digi Sport, Prima Sport, Orange Sport
AFC Hermannstadt – Chindia Târgoviște (Stadion Gaz Metan, Mediaș)
CS Ocna Mureș – Minaur Baia Mare (Stadion Minaur, Zlatna)
LIVE FRF.tv

,,Toate formațiile au șanse de calificare! Universitatea Craiova merge 100% în sferturi doar dacă învinge. Dacă remizează, iar Ocna Mureș și Hermannstadt câștigă fiecare, oltenii sunt out! Pentru FC Argeș, Minaur și Chindia, victoria e singura variantă viabilă pentru calificare. Piteștenii, cu 3 puncte, trebuie să evite însă scenariul în care câștigă și Ocna Mureș, și Hermannstadt! Minaur și Chindia au nevoie de victorii. Ar face 4 puncte fiecare, egalând Ocna Mureș. De-aici încolo însă, celelalte rezultate și criteriile de departajare intră în joc!”, a scris frf.ro.