Andreea Pîşcu doboară recorduri

1590

Gorjeanca Andreea Pîşcu a obţinut o victorie răsunătoare la Maraton EcoRun Moieciu 2019. Atleta care reprezintă acum CSS Bacău a reuşit să doboare recordul competiţiei, deţinut de Ingrid Mutter. Sportiva descoperită de antrenorul Ion Bură a terminat cursa în 03:51:22, cel mai bun timp fiind, până la performanţa Andreei, de 4 ore şi 7 minute. Denisa Dragomir a terminat pe doi, iar Natalia Zbîrnea pe trei. ,,Nu m-am gândit că o să bat recordul! Mă simt foarte bine, mai ales că este a doua cursă de Maraton montan. A fost un traseu destul de greu. Au fost porţiuni tehnice, dar şi alergabile. A fost un concurs foarte bine organizat şi marcat. Le mulţumesc organizatorilor pentru această invitaţie la acest concurs minunat. Am toata susţinerea clubului CSS Bacău, al antrenoarei Cristina Alexe şi al colegilor care tot timpul m-au susţinut şi mi-au dat încredere”, a declarat Andreea Pîşcu, potrivit aimx.ro.Sportiva, care a ajuns la 22 de ani, va face parte din echipa României la Campionatul Mondial de Ultramaraton. Gorjeanca a declarat că se pregăteşte intens, după un program diversificat, mai ales dacă ţinem cont că proba ei preferată este semimaratonul. ,,Am avut o săptămână destul de grea, cu antrenamente, ţinând cont că nu pregătesc neapărat alergarea montană. Fac şi plat, şi urcări, alternez. Am crezut că o să vin cu mulţi kilometri în spatele Denisei. M-au incurajat oamenii de pe traseu şi am reuşit să câştig. O să pregătesc în continuare cursa de la Campionatul Mondial de Ultramaraton. Sper să fac un rezultat bun şi să ajut echipa la Mondiale!”, a mai spus Pîşcu.