Adela Bălţoi a prins podiumul la Bucureşti

1329

Adela Bălţoi a urcat pe podium la ediţia a 51-a a Campionatelor Naţionale de atletism în sală pentru seniori, desfăşurată vineri şi sâmbătă în Sala ,,Ioan Soter” din Complexul Sportiv Naţional ,,Lia Manoliu”. Sportiva din Gorj a obţinut locul trei în cadrul probei de 3.000 de metri. Atleta, care reprezintă acum ACS Sportul Feroviar, a alergat distanţa în 9:44.18. Roxana Elisabeta Rotaru de la CSA Steaua (9:26.98) s-a clasat pe primul loc, iar Claudia Prisecaru de la CSM Focşani 2007 (9:27.71) a venit pe doi. Rezultatul este unul important pentru Adela, care nu este o specialistă a concursurilor în sală. ,,A fost un concurs fără obiectiv, am alergat în seria a doua, cu concurente mai slabe și a trebuit să trag singură să îmi fac timp ca să mă pot clasa în primele trei locuri la senioare, şi aşa am reușit să ocup locul 3 la general. Mă bucur foarte mult pentru această medalie, mai ales ca în 2020 eu nu am participat la niciun campionat naţional şi aveam emoţii. Sunt foarte mulțumită de rezultat, deoarece nu am pregătit sala, aveam alte planuri care s-au anulat din cauza pandemiei”, a declarat Bălţoi pentru Cotidianul Gorjeanul. Din cauza perioadei delicate prin care trece şi lumea sportului, Adela nu ştie care este următoarea întrecere la care va lua parte. Totuşi, sportiva speră ca 2021 să fie anul în care se revine la normal din punct de vedere competiţional. ,,Încă nu pot să spun care va fi următorul concurs, e o perioadă destul de grea și se anulează competițiile de la o zi la alta. Nu e nimic sigur. Aștept cu nerăbdare să treacă această perioadă grea pentru toată lumea și să revenim la competiţii ca înainte, să vedem și noi unde suntem cu pregătirea și la ce nivel”, a mai spus atleta. Adela Bălţoi a fost antrenată la CS Pandurii de Viorica Dima.