Principalele echipe de la CSM, învinse sâmbătă

945

CSM Târgu Jiu a cedat confruntările desfășurate în Liga Florilor și Liga Națională de Baschet Masculin. Formațiile principale ale clubului gorjean au pierdut meciurile cu Măgura Cisnădie și Universitatea Cluj. Un singur gol a făcut diferența în partida handbalistelor de la Sibiu, scor 30-29 (14-14). Din păcate pentru echipa lui Liviu Andrieș și Andrei Enache, gazdele au ieșit învingătoare dintr-o confruntare în care s-a mers cap la cap. Gorjencele au controlat ostilitățile în prima repriză, când au avut constant avantaj de două-trei goluri pe tabelă, dar Măgura a preluat inițiativa în startul părții secunde, când a dat 5 goluri fără să încaseze. Vizitatoarele au egalat la 25 în minutul 48, dar trupa lui Alexandru Weber s-a desprins decisiv în secvențele de final. Laura Moldovan a dat 9 goluri pentru oaspete, iar Simone Bohme a terminat partida cu 8 reușite, 4 de la 7 metri. Ana Ciolan a înscris de 5 ori, iar Alexandra Gavrilă, Andreea Chiricuță și Florența Ilie au contribuit cu câte 2 goluri. Andreea Mihart a marcat o singură dată, în timp ce Ekaterina Dzhukeva a izbutit 14 parade.
CSM Târgu Jiu are 3 victorii și 5 înfrângeri după 8 runde. Un duel departe de a fi echilibrat a avut loc în LNBM, acolo unde campioana U BT Cluj-Napoca nu a avut milă de gorjeni. Ardelenii s-au impus în etapa a șasea a campionatului, pe propriul teren, cu 112-73. Din păcate, un sfert trei catastrofal i-a costat pe oaspeți. CSM Târgu Jiu a izbutit doar 6 puncte în această perioadă de joc, în care a încasat 36! În rest, echipa lui Kresimir Basic a avut o comportare decentă în Ardeal: 24-15, 26-28, 26-24. Gorjenii nu s-au putut baza la acest meci pe Octavian Popa Calotă și Camil Berculescu, ambii accidentați. Jalen Dupree a terminat confruntarea cu 16 puncte. Arsenije Vuckovic (13), Jason Hubbard (12), Ethan Wright (10), Alexandru Mitu (8), Adrian Vaida (6), Dimitrius Underwood (5) și Noam Weinberg (3) au mai înscris pentru vizitatori. CSM Târgu Jiu are 2 victorii și 3 înfrângeri până acum în campionat. Baschetbaliștii au stat în etapa a doua. Pentru senioarele și seniorii de la CSM Târgu Jiu urmează o dublă extrem de dificilă. În următorul weekend, 4-5 noiembrie, în orașul lui Brâncuși, vine Rapid București. Meciul de handbal va avea loc sâmbătă, de la ora 17.30, în timp ce partida de baschet este programată duminică, de la ora 18.00.