Pandurii au remizat cu Vulturii. Cojocaru: ,,Avem nevoie de întăriri”

1348

Pandurii au revenit pe terenul sintetic cu ocazia primului amical al iernii. Formaţia lui Călin Cojocaru a primit replica ,,vulturilor” din Fărcăşeşti. Jocul a început cu un moment de reculegere în memoria lui Valeriu Andronache, cel mai înfocat susţinător al pandurilor, decedat după un eveniment tragic în această săptămână. Tehnicianul echipei de eşalon secund a mizat în startul meciului şi pe unii dintre jucătorii aduşi în această pauză competiţională. Gazdele au început partida cu Alexandru Achiriloaiei – Alexandru Cuţitoiu, Alexandru Catrici, Matei Babaua, Alexandru Vasilescu, Kazuki Takahashi, Alexandru Dinu-Ivănescu, Alexandru Trancă (cpt.), Aurel Pirciu, Horaţiu Peia, Alexandru Bodea. Singurul gol al reprizei a fost înscris de juniorul Peia în minutul 33. Vizitatorii au oferit o replică foarte bună şi au avut ocazii mari de a restabili egalitatea până în pauză. În partea a doua a confruntării, Cojocaru a testat mai mulţi fotbalişti veniţi în probe, între care şi un jucător din Egipt. Au mai intrat pe teren Cătălin Iovicin, Albert Cornicioiu, Adrian Tănăsoiu, Daniel Unguru, Pape, Nikola Sepa, Lică Mândrean, Gheorghe Leonard, Iulian Ştefan, Mihai Mehedinţeanu şi Alberto Negreţ. Acţiunile pandurilor din mitanul secund s-au desfăşurat, cu precădere, pe partea dreaptă, unde Tănăsoiu a fost activ, dar gazdelor le-a lipsit mai mereu ultima pasă. Trupa din Fărcăşeşti a egalat prin Daniel Miroiu. După meci, principalul Pandurilor a declarat că nu a pus accent pe rezultat, dar şi că mai aşteaptă la pregătiri şi alţi fotbalişti.,,Am avut foarte mulţi jucători, mai mult m-a interesat pregătirea fizică. E clar că nu avem nişte relaţii foarte bune de joc, fiind foarte mulţi jucători noi. După acest meci, o să şi renunţăm la câţiva dintre ei. Săptămâna următoare o să mai vină 5-6 jucători. Avem nevoie de întăriri şi, în această perioadă de pregătire, cu siguranţă, o să facem o echipă bună. Rezultatul nu a contat, deşi pe mine mă interesează şi aceste aspecte. Le-am spus că vreau să văd atitudine şi în aceste amicale, pe care vreau să le câştigăm. Sunt conştient că e greu, trebuie să-i văd pe toţi cei care au venit, să le dau o şansă, pentru că la joc vezi cel mai bine ce poate fiecare”, a spus Călin Cojocaru.Tehnicianul a mai declarat că este mulţumit de randamentul fotbaliştilor pe care i-a adus la Pandurii, dar şi că jucătorii săi nu au probleme medicale. ,,Nu avem probleme medicale şi sper să nici nu avem. Pe Şendroiu, care pe parcursul carierei lui a avut probleme cu foarte multe accidentări, nu-l bag încă la jocuri. Vreau să fie pregătit foarte bine, şi după aceea o să-l folosesc. Nu vreau să risc să se accidenteze şi să stea iar o lună sau două, fiindcă nu ne ajută cu nimic. S-au remarcat jucătorii pe care îi ştiam şi i-am adus aici, dar e numai un meci, nu vreau să vorbesc prea multe. O să facem un lot competitiv de 23-25 de jucători”, a mai spus antrenorul.
Următorul meci va avea loc miercuri, 22 ianuarie, de la ora 14.00, în compania formaţiei Jiul Rovinari. ,,Toate meciurile amicale o să le jucăm pe propriul teren, fiindcă începem campionatul cu trei meciuri acasă, cu Reşiţa, Viitorul şi FC Argeş. Trebuie să omogenizăm relaţiile”, a precizat Cojocaru.