Gilortul a căzut pe 5

974

Gilortul a remizat la ultima reprezentație de pe teren propriu din acest sezon. Formaţia lui Florin Popete a terminat la egalitate, 0-0, duelul cu Jiul Petroşani. Baricadaţi în apărare, oaspeţii au închis bine culoarele spre propriul careu, iar gorjenii şi-au creat ocazii puţine în prima repriză. Costi Roncea a lovit transversala după o lovitură de cap bine plasată, în minutul 11. Tot atacantul vâlcean a avut o oportunitate bună de a marca, în minutul 29, dar Haring a reţinut. Două ocazii au bifat gazdele şi în a doua repriză, dar nici Bubuioc nu a fost mai inspirat la finalizare. În urma acestui rezultat, Gilortul a căzut pe locul 5 în serie, cu 25 de puncte. Ultimul meci pentru echipa lui Popete va avea loc vineri, 30 aprilie, la Cisnădie, împotriva Măgurei.

Gilortul – Jiul Petroșani 0-0
Stadion: „Cristinel Răducan”
Gilortul: Constantinescu – Afrim, Dolcescu, Popa, Miroiu (72′ Safta) – Oprișa, Avrămescu (cpt, 76′ Gheorghe) – Filip (72′ Bubuioc), Dănăricu (59′ Unguru), Cocină (59′ Almăjanu) – Roncea. Rezerve neutilizate: Voinea, Căldăraru, Popete, Buzurin. Antrenor: Florin Popete.
Jiul: Haring – Arcuși, Matei (cpt), Ionică, Tuță (86′ Cuibari) – Bădărău, Keszeg, Mazilu, Perșe (80′ Drăgoescu) – Stoicoiu, Szekely. Rezerve neutilizate: Teslici, Bălan, Turcu, Sandu, Torkos. Antrenor: Damian Militaru.
Arbitri: Adrian Dumitru, Adrian Păunescu și Florin-Aurelian Mocanu (toți din Târgoviște).