Adela Bălțoi s-a impus în proba de maraton

1433

Atleta gorjeancă Adela Bălțoi a obținut o victorie importantă la sfârșitul săptămânii trecute. Sportiva formată la CS Pandurii Târgu Jiu a câștigat Maratonul Internaţional de la Bucureşti. Adela s-a impus în proba principală, cea de 42 de kilometri. Gorjeanca a fost cronometrată în 2 ore, 47 de minute şi 25 de secunde. Locul doi i-a revenit Ionelei Ecaterina Puia, cu finish în 2 ore, 53 de minute şi 44 de secunde. Pe trei a fost Anca Diana Istrate, înregistrată în 2 ore, 55 de minute şi 10 secunde. Peste 3.200 de participanți a strâns la start evenimentul, care a cuprins probe de 5 km, 10 km, ştafetă, semimaraton şi maraton de 42 de kilometri. La cursele din 30 și 31 octombrie au putut participa doar alergători vaccinaţi sau trecuţi prin boală, ce dețin un certificat verde valabil. ,,A fost o cursă frumoasă, foarte bine organizată, traseul a fost ușor după părerea mea. Nu mă așteptam la un Personal Best, nu am pregătit specific proba de maraton. Nu am avut timpul necesar deoarece am întâmpinat o luxație urâtă la picior și m-a ținut pe tușă o lună și jumătate, dar am reluat antrenamentele și am alergat cu o voința de fier și cu un psihic puternic, asta a făcut diferența. Ar trebui să mai concurez anul acesta la Campionatul European de cros, dar nu e nimic sigur, aștept să văd cum decurg lucrurile. Mai este mult până în decembrie”, a declarat Adela Bălțoi. Gorjeanca este legitimată în prezent la ACS Sportul Feroviar.