Viitorul a cedat la Buzău

1173

Viitorul Târgu Jiu nu a reușit să obțină un rezultat pozitiv la Buzău, în restanța cu Gloria. Deși a deschis scorul foarte repede, prin Darius Buia (4), trupa lui Flavius Stoican s-a văzut condusă până la pauză. De altfel, toate reușitele confruntării au venit în prima repriză. Gazdele au obținut egalarea în minutul 21, când Cristian Ciobanu a înscris cu capul din șase metri. Echipa lui Ilie Stan a accentuat presiunea la poarta adversă, iar golul doi a venit dintr-o lovitură de la 11 metri. Penaltiul a fost acordat după o intervenție a lui Mihai Lixandru asupra lui Gabriel Nedelea, iar decizia arbitrului a fost contestată minute bune de vizitatori. În cele din urmă, după consultări cu tușierul, hotărârea centralului a rămas neschimbată, iar Cosmin Tucaliuc a punctat pentru 2-1. Viitorul putea reveni în meci în prelungirile reprizei, dar portarul Buzăului a respins în transversală efortul lui Andrei Ludușan, care câștigase duelul aerian cu Nedelea (45+2). Repriza a doua a fost săracă în faze de poartă. Buzoienii s-au mulțumit să-și conserve avantajul și au fost periculoși pe contraatac, în timp ce oaspeții nu au găsit soluții pentru a desface defensiva adversă. În runda următoare, pe Viitorul o așteaptă încă un meci tare, la Metaloglobus București. Echipa lui Flavius Stoican a rămas pe locul 15 în clasament.

SCM GLORIA BUZĂU – VIITORUL TÂRGU JIU 2-1
SCM Gloria Buzău: R. Șerban – Sg. Pîrvulescu, M. Ioniță, C. Toma, Nedelea – Iul. Roșu – Cr. Ciobanu (Andr. Ignat 78’), Tucaliuc (Huiban 72’), Pațurcă (Perju 78’), Cip. Petre (cpt.)(Ghinga 60’) – Chică-Roșă (C-tin. Stoica 60’). Rezerve neutilizate: Horeboiu – Stăiculescu, Dr. Lazăr, Piftor. Antrenor: Ilie Stan
Viitorul Târgu Jiu: D. Rusu – Prejmerean (Ciul 86,), Oros, Lixandru, Copaci – Cioiu (Al. Băican 46′), Chiorean (cpt.)(Al. Enache 64′), Șerbănescu, Andr. Dragu – Buia (Bădăuță 54′), Ludușan (D. Paraschiv 54′). Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Vl. Costea, Seb. Chelariu, Trancă. Antrenor: Flavius Stoican