S-a dat startul la primul concurs de mountain bike din Gorj

413

concurs-bicicletePeste 110 de participanţi au luat startul la prima ediţie a Concursul de ciclism montan-Defileul Jiului. Cele două trasee pe care le-au avut de parcurs nu au fost dintre cele mai uşoare, asta demonstrând-o cei care au abandonat încă din prima oră.

Un număr impresionant de participanţi la Concursul de ciclism montan-Defileul Jiului 2011. Peste 110 de împătimiţi ai sportului pe două roţi s-au aliniat la start, ieri, pentru a începe prima competiţie de mountain bike din Gorj, cei mai mulţi optând pentru traseul scurt, de amatori. „Nu mă aşteptam la un număr atât de mare de concurenţi, ţinând cont că e la prima ediţie. Nu pot decât să mă bucur. Pe site-ul pe care l-am pus la dispoziţia participanţilor s-au înscris 68, restul venind direct la competiţie şi optând pentru traseul scurt, cel de amatori”, a declarat unul dintre organizatori, Daniel Mircea Bucur, care este şi director al Parcului Naţional Defileul Jiului. Pentru concurenţi s-au pus la dispoziţie două trasee, unul scurt de 33 de kilometri pentru amatori şi în care au voie să participe şi minori, şi un traseu lung, de 72 de kilometri care urcă până în Golul Montan, pentru sportivii legitimaţi şi pentru profesionişti.

La ora 10:00

Evenimentul care s-a desfăşurat ieri, a început la ora 10:00, startul fiind dat din localitatea Bumbeşti-Jiu. Concurenţii s-au deplasat câţiva kilometri pe şosea, apoi toţi cicliştii au urmat un traseu de drumuri forestiere şi poteci de munte, trecând prin localităţile Lăzăreşti, Aeşani, drumul forestier Valea Sadului, Alunu, Plaiul Bumbeşti-Jiu. Finalul, pentru cei care au reuşit să termine de parcurs cursa, a fost la Uzina Mecanică Sadu. Pe tot parcursul concursului un echipaj al Salvamont Gorj a fost alături de concurenţi, iar la linia de sosire, Serviciul de Ambulanţă le-au oferit îngrijiri medicale, celor care au avut nevoie. Primii trei clasaţi de la fiecare categorie de vârstă şi sex, s-au putut bucura de premiile câştigate, în total acordându-se 27 de premii. Pentru premiul I s-au acordat cupe, iar pentru următoarele două, medalii. Pentru cei care au terminat traseul lung de 72 de kilometri, pe lângă cupe şi medalii, aceştia au primit şi premii în bani, cupoane valorice şi echipament sportiv. La organizarea concursului au mai ajutat şi Ionel Cioca care este coordonatorul traseului, Andrei Novac care s-a ocupat cu promovarea evenimentului, Costi Diaconu care s-a ocupat cu partea organizatorică şi Miron Birceanu care s-a ocupat de IT. Concursul de ciclism montan-Defileul Jiului 2011 a fost organizat de administraţia Parcului Naţional Defileul Jiului, Asociaţia Golife şi Direcţia pentru Sport şi Tineret a judeţului Gorj, cu sprijinul autorităţilor locale şi anume Poliţia şi Primăria Bumbeşti-Jiu şi Poliţia Locală Bumbeşti-Jiu.