Puncte de aur

459

Pandurii și-a redresat moralul, dar și punctajul cu un succes de puțini scontat, mai ales după eșecurile cu Viitorul și Gaz Metan Mediaș. După cele trei puncte luate de la Ploiești, Pandurii este obligată să confirme câștigând și meciul de la Târgu-Jiu cu Astra.

Început nu sub cele mai bune auspicii pentru Pandurii, după ce Edi Iordănescu s-a văzut nevoit să joace fără Pintilii și Anton, ambii accidentați chiar la antrenamentele de la Ploiești, și cu o gafă a lui Gliwa care putea da startul pentru gorjeni de la 1-0 pentru gazde, meciul de pe “Ilie Oană” avea însă să le aducă o mare bucurie suporterilor echipei târgujiene. Fără succes până acum în deplasare în fața Petrolului, trupa lui Edi Iordănescu a bifat o nouă premieră grație reușitei lui Momcilovic, care a punctat în minutul 14 cu o reluare din alunecare la o centrare a lui Mihai Roman, după o lovitură liberă inteligent bătută rapid de Răduț. Pandurii a simțit miros de sânge la Ploiești și a încercat să dea lovitura de grație rapid, însă Elton și Nicoară nu au fost preciși, șuturile acestora trecând pe lângă poarta lui Pecanha. Petrolul a devenit periculoasă cu adevărat abia după 20 de minute de joc, iar prima lor ocazie mare a venit în urma unei pase neglijente a lui Vasiljevic, care l-a pus într-o situație dificilă pe Gliwa, singur cu Tchite la 12 metri de buturi, dar polonezul a intervenit providențial și a păstrat avantajul minim luat de panduri. Geraldo a fost și el aproape de gol, a reluat cu capul după o centrare a lui De Lucas, dar mingea a trecut foarte puțin pe lângă poartă. Nicoară putea dubla avantajul gorjenilor în minutul 36, dar șutul său din poziție ideală a fost unul defectuos, iar pauza găsea cele două echipe departajate doar de golul lui Momcilovic.

Pandurii au rezistat presiunii
Jucătorii lui Edi Iordănescu au avut parte de o presiune crescândă în debutul reprizei a doua. Jocul a fost unul destul de încleștat, fragmentat de multe faulturi, dar Pandurii a ținut mingea departe de buturile lui Gliwa. Pe fondul unei dominări a gazdelor, Roman a scăpat singur spre poarta petrolistă și putea închide meciul în minutul 57, dar a fost oprit eronat din cursa spre gol pentru un offside inexistent. Texeira, după ce a încasat un galben care-l va ține în tribună la meciul cu Steaua, a șutat periculos, cu pământul, Gliwa a respins în față, dar Coman a reluat din apropiere pe lângă poartă ratând o ocazie mare de egalare. Finalul jocului a scos în eviență faptul că Buleică a fost mult prea individualist, ratând două oportunități de a pune capăt emoțiilor, dar și intervenția senzațională a lui Gliwa la o reluare interesantă a lui Kronaveter.

Rednic: “Băieții nu mai sunt motivați”
Antrenorul gazdelor, Mircea Rednic, a găsit repede o cauză a înfrângerii sale de pe teren propriu cu pandurii lui Iordănescu junior, Puriul aruncând “pisica” în grădina jucătorilor și a insolvenței clubului prahovean: “Jocul nu a fost rău, băieții și-au dorit victoria. A fost inadmisibil cum am primit gol, însă mă mulțumește că am avut multe ocazii. Ei nu au avut vreo ocazie în afara golului. Dar nu îi judec, au câștigat și merită felicitări. Multe lucruri s-au schimbat în rău de când am intrat în insolvență, băieții nu mai sunt motivați. Dar eu încerc să îi fac să înțeleagă că trebuie să se respecte în primul rând pe ei, meseria de fotbalist, dar și suporterii”, a declarat Rednic la finalul meciului cu Pandurii.

S-au refăcut fizic, dar au pierdut jucători
Pauza dedicată echipei naționale a readus un tonus bun în echipă, dar Edi Iordănescu a pierdut o serie de jucători de bază chiar înaintea meciului cu Petrolul. “Am profitat de pauza competițională pentru a ne reface fizic și iată că am câștigat trei puncte mari pe terenul uneia dintre echipele foarte grele din campionat. O victorie muncită, îmi felicit băieții pentru determinare, agresivitate, organizare de joc.
Este bine că n-am primit gol, plus că sunt trei puncte mari obținute în condiții foarte grele. Dacă din punct de vedere fizic ne-am repus pe picioare în această pauză, în schimb am jucat fără cel puțin patru titulari. Pintilii a venit accidentat de la echipa națională și nu l-am putut recupera, Paul Anton a avut un ghinion teribil și s-a accidentat chiar în dimineața partidei, pe Pleașcă l-am pierdut deja până la finalul sezonului, Shalaj s-a accidentat la amicalul nostru de săptămâna trecută. Am avut mulți jucători absenți din axul central, s-a simțit că nu au jucat Anton și Pintilii. Totuși, cei care au intrat și-au făcut treaba bine, mizez pe toți jucătorii”, a declarat antrenorul echipei târgujiene.

EI“E foarte important să depășim acest moment de entuziasm, să ne recuperăm. Astra are două zile în plus de recuperare, dar ce mă îngrijorează e că nu prea avem soluții. Vrem să luăm trei puncte și de la meciul cu Astra. E mai liniște, dar tot trei puncte am câștigat. Am pierdut puncte acolo unde nu ne așteptam, dar a și fost o perioadă încărcată cu șase meciuri în 20 de zile. A fost foarte greu. Acum s-a văzut că am avut prospețime, alt tonus. Vrem să adunăm puncte și să realizăm obiectivul!”, Edi Iordănescu, antrenor Pandurii Târgu-Jiu

Petrolul Ploiești – Pandurii Târgu Jiu 0-1 (0-1)
Stadion “Ilie Oană”, Ploiești, spectatori: 3.000
A marcat: Momcilovic (min. 14)
Petrolul: Pecanha – Peteleu, Filip, Geraldo, Fanchone – Astafei (min. 39 Coman), De Lucas, Marinescu (min. 56 Kronaveter), Teixeira (min. 76 Pastorini) – Tchite, Tamuz. Antrenor: Mircea Rednic.
Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – Mrzljak (min. 84 Piţian), Elton – Răduţ, Nistor, Nicoară (min. 63 Buleică) – Roman (min. 72 Matulevicius). Antrenor: Edi Iordănescu.
Cartonașe galbene: Astafei (min. 8), Tchite (min. 59), Texeira (min. 61), Geraldo (min. 69) / Răduț (min. 7), Gliwa (min. 87).
Arbitri: Iulian Dima – Ovidiu Artene, Vladimir Urzică. Adiționali: Lucian Rusandu, Gabriel Mladinovici.