Medalii pentru atletele din Gorj

1085

Sportivele care reprezintă CSM Târgu Jiu și CS Pandurii Târgu Jiu au urcat pe podium la Wizz Air Bucharest International Half Marathon. Competiția ,,patronată” de Constantina Diță a avut loc în capitală, la finalul săptămânii trecute. Echipa formată din Andreea Chivoiu, Alina Eremia, Mihaela Cepoi și Elena Bărăitaru s-a clasat pe locul 3 la senioare. La tineret, gorjencele au luat locul 2. Andreea Chivoiu a ieșit vicecampioană în proba de semimaraton la tineret, unde a reușit și un record personal (1h 23min 31s). De asemenea, Alina Eremia a terminat pe 4 în clasamentul general.
,,Sunt mulțumită de rezultatele pe care le-am obținut. A fost un traseu frumos. Data viitoare voi da tot ce pot pentru a termina cursa pe podium la OPEN”, a declarat Alina Eremia.
,,M-am simțit foarte bine, am reușit din nou să realizez un personal best, lucru ce mă bucură foarte tare. Totul se datorează antrenamentelor care dau roade”, a adăugat Andreea Chivoiu.
Ambele atlete au dublă legitimare CS Pandurii – CSM Târgu Jiu. Sportivele sunt pregătite de antrenorii Ion Bură și Ionuț Dragoș Bură.