Handbalistele dau semne de revenire: ,,Am arătat mult mai bine”

787

CSM Târgu Jiu a reușit un rezultat important în Liga Florilor. Trupa condusă de Liviu Andrieș a remizat la Baia Mare, 28-28 cu Minaur. A fost un meci echilibrat, cu răsturnări de situație și cu un final pe muchie. Deși nu s-au putut baza pe Alexandra Gavrilă sau Ira Zinatullina, gorjencele le-au surprins pe gazde și au condus cu 4 goluri spre finalul primei reprize. Minaur a punctat însă de trei ori până la finalul reprizei, și vizitatoarele aveau avantaj minim la pauză, 13-14. Maramureșencele au fost mai active în partea a doua a meciului și au pus stăpânire pe joc. A fost rândul formației din Baia Mare să se distanțeze la 4 lungimi, 24-20, cu un sfert de oră înainte de final. Alb-albastrele nu au cedat, iar Angela Pușcaș a făcut din nou un meci mare împotriva fostei sale echipe. Gorjeanca a punctat de 9 ori, două goluri venind pe final de meci. CSM a egalat situația, iar în ultimele două minute nu s-a mai marcat. Punctul obținut duminică l-a mai liniștit pe antrenorul Liviu Andrieș, care a fost mulțumit de prestația vizitatoarelor. CSM poate să-și îndeplinească obiectivul la finalul săptămânii, dacă o învinge pe codașa Galați. ,,A fost un meci în care am arătat mult mai bine faţă de ultimele etape și asta ne bucură. Este important că am reușit să controlăm în multe momente jocul și că forma noastră sportivă este în creștere. Acum toată atenția noastră se îndreaptă către următoarea etapă, meciul împotriva echipei CSM Galați, în care trebuie să fim foarte atenți și concentrați pentru a reuși să ne impunem”, a declarat Andrieș pentru csmtargujiu.ro.
CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dzhukeva (13 intervenții),Elena Marica Bercu, Cristina Popovici – Bianca Chiriță, Oana Bucă 2g, Angela Pușcaș 9g, Valentina Trică, Mirabela Coteț, Andreea Chiricuță, Pal Ceandani, Florența Ilie 2g, Iulia Andrei, Ana Ciolan 6g, Cristina Boian, Katarina Pavlovic 6g, Sabine Klimek 3g. Antrenor principal: Liviu Andrieș. Antrenor secund: Andrei Enache. Antrenor cu portarii: Gore Albici.
Trupa gorjeană a acumulat 23 de puncte și este pe locul 10, poziție pe care trebuie să o mențină pentru a evita barajul.