Denisa Tîlvescu şi Georgiana Popescu, medalii în Elveţia! Elisabeta Lipă: Sportivii au concurat în probe noi

941

România a cucerit şase medalii, una de aur, două de argint şi trei de bronz, duminică, în finalele Cupei Mondiale III de canotaj de la Lucerna (Elveţia). Delegaţia noastră a participat la această întrecere cu 10 echipaje, compuse din 42 de sportivi şi a obţinut locul 5 la general. Denisa Tîlvescu (argint şi bronz) şi Cristina Popescu (bronz) au fost canotoarele din Gorj care s-au întors cu medalii de la regata de Cupă Mondială. Campioanele olimpice Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (dublu vâsle categorie uşoară) au adus singura medalie de aur, cu 6 min 42 sec 80/100, în faţa echipelor din Italia şi Lituania. România a obţinut argintul în finala probei de dublu rame feminin, prin echipajul format din Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu (06:56.62), devansate de Noua Zeelandă (cu 11/100), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat Marea Britanie. Tot o medalie de argint a obţinut şi echipajul de patru rame feminin, format din Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş. Pe podium au mai urcat Marea Britanie şi Noua Zeelandă. La patru rame masculin, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Florin Lehaci (05:53.44) au adus medalia de bronz, la fel ca echipajul de patru vâsle masculin, compus din Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu şi Florin-Marian Enache. Tot o medalie de bronz a fost câştigată şi în proba de 8+1 feminin, de Gianina Beleagă, Ioana-Mădălina Moroşan, Adriana Ailincăi, Elena Logofătu, Cristina Popescu, Roxana Anghel, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu şi Victoria-Ştefania Petreanu. Tricolorele au încheiat cursa cu un timp de 6 min 08 sec 19/100, la o distanţă de doar 10/100 de locul 2, ocupat de Canada.
Preşedinta Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipă, a declarat că a fost doar un prim test după Olimpiada de la Tokyo. Aşa cum au procedat şi cu alte ocazii, antrenorii loturilor naţionale au mizat pe mai multe formule experimentale. ,,A fost prima competiţie internaţională importantă după Jocurile Olimpice de la Tokyo. O competiţie în care sportivii noştri au avut ocazia să se reîntâlnească cu unele dintre cele mai bune echipaje din lume. Majoritatea sportivilor au concurat în probe cu totul noi pentru ei şi am avut chiar sportivi care s-au aflat la prima competiţie de seniori din cariera lor. Îi felicit pentru rezultatele foarte bune obţinute şi de această dată. Scopul principal al participării lor la Cupa Mondială III de la Lucerna a fost aceea de a-şi măsura valoarea în raport cu echipaje foarte bine pregătite din toată lumea. Au făcut faţă cu brio acestei competiţii dificile şi au reuşit să obţină 6 medalii. O medalie de aur, două medalii de argint şi trei de bronz. O performanţă de care trebuie să fim mândri. Urmează acum Campionatele Europene, Campionatele Mondiale, iar ei au o extraordinară putere de muncă şi o dorinţă arzătoare de a se autodepăşi în fiecare zi. Felicit şi antrenorii şi tot staff-ul tehnic şi adresez mulţumiri şi partenerilor Federaţiei, a căror susţinere este foarte importantă pentru noi şi determinantă în obţinerea unor astfel de performanţe”, a declarat, pentru Agerpres, Elisabeta Lipă.