Ciurel acuză arbitrajul în meciul cu Asesoft: ,,Ne-am luptat cu o trupă de excroci”

397

La doar câteva zile după victoria din EuroChallenge, Energia a fost foarte aproape de a-şi face din nou suporterii fericiţi, dar echipa gorjeană a cedat în overtime meciul contra campioanei Asesoft după o partidă în care şi arbitrii au avut un rol aparte.

Trupa lui Constantinides a dorit să arate că meciul din SuperCupă, câştigat la pas de campioană, nu a arătat adevărata valoare a Energiei şi a pornit lansat meciul de pe teren propriu cu Asesoft. Darby a dat tonul cu trei aruncări de trei puncte reuşite din tot atâtea încercări în primele zece minute. Sfertul de debut al întâlnirii a arătat o Energie perfectă în apărare şi cu norocul de partea ei în ofensivă, acolo unde jucătorilor echipei gorjene le-a intrat aproape tot. Cu un 26-12 după primul sfert, tribuna începea să viseze frumos, însă chiar şi atunci arbitrii îşi făceau, tăcuţi, treaba. De exemplu, Porter Troupe avea deja două greşeli personale, niciuna pe drept primită, una venind după un capac corect aplicat şi cea de-a doua după ce un adversar a alunecat pe parchet lângă el. Ceva mai târziu, pe final de joc, când ajunsese deja la trei greşeli personale, lui Troupe i-a mai fost trecută încă una în cont cu largul ajutor al arbitrilor, aşa că extrema gorjenilor a ajuns la un pas de eliminare cu trei greşeli ale arbitrilor şi doar una a sa.
Obligat să-l treacă pe bancă pe Troupe din cauza greşelilor primite cadou şi observând aportul scăzut al lui Turner la jocul echipei, Constantinides s-a văzut nevoit să apeleze în sfertul secund şi la soluţii de avarie. L-a trimis pe teren aproape 4 minute pe Vasile Ştefan şi a jucat cu Kremen şi Milosevic pe poziţiile mari, iar rezultatul s-a făcut simţit imediat pe tabelă. Oaspeţii, cu o talie şi o forţă net superioară, Labovic şi Lee dominând clar la aceste capitole pe cei doi jucători ai Energiei ce au jucat contra lor, Asesoft a întors sfertul în favoarea lor şi au intrat la cabine cu doar un punct în spatele Energiei, scor 38-37, deşi la un moment dat Energia a avut şi un avans de 16 puncte.

baschet asesoft „Anesteziaţi” pe final
Antonis Constantinides şi-a trezit elevii la pauză, Energia a venit motivată de le vestiare şi sfertul trei a fost al gazdelor, care aveau la intrarea în ultimele 10 minute de joc cu un avantaj ce părea să le asigure calea spre victorie, scor 60-52. Tribuna, extrem de animată şi la acest joc, a simţit că Energia este la un pas de o nouă victorie istorică, favoriţii lor continuând să fie la conducere, în minutul 35 având un avantaj de 11 puncte, scor 67-56. Din păcate, a venit momentul în care jucătorii Energiei au clacat din punct de vedere ofensiv, acţiunile coordonate de Watson nu au mai avut claritate, point guard-ul gorjenilor dând semne evidente de oboseală, el fiind singurul jucător al gazdelor care nu a părăsit deloc parchetul în acest meci. Oaspeţii au pus punct după punct, Energia s-a întrecut în ratări iar cu un minut şi jumătate înainte de finalul sfertului patru scorul era 70-66 în favoarea Energiei. În timp ce Troupe şi Watson au ratat aruncări de trei puncte, oaspeţii le-au reuşit, iar cu 24 de secunde înainte de final tabela indica 70-72. Darby a fost trimis la linia de fault, americanul a fost sigur şi a trimis meciul în prelungiri.
Overtime-ul a fost al Asesoft-ului, oaspeţii au luat conducerea, s-au detaşat la 72-77 şi au ştiut să gestioneze bine şi momentul în care Energia s-a apropiat la un singur punct, scor 76-77. Darby, Milosevic, Kremen şi Watson au ratat ocaziile avute, Asesoftul a mai pus două puncte pe tabelă, iar victoria a fost a oaspeţilor, deşi Energia a dat o replică solidă în acest meci şi pentru mulţi a fost învingătoarea morală a partidei, una în care arbitrii au „ciupit” unde, când şi cât a trebuit pentru ca Asesoft-ul să rămână în joc.

constantinides 0911Ciurel acuză arbitrajul
Imediat după joc, la conferinţa de presă şi-a făcut apariţia şi reprezentantul susţinătorului finaciar al Energiei, Laurenţiu Ciurel ţinând să tragă un semnal de alarmă în ceea ce priveşte arbitrajul din baschetul românesc. „Eu aş fi venit la conferinţa de presă şi dacă am fi câştigat meciul deşi nu cred că se putea, indiferent ce am fi făcut în teren. Ceea ce se întâmplă cu arbitrajul în baschet este incalificabil. Nu ne-am luptat cu Asesoft, ne-am luptat cu o trupă de escroci trimisă să arbitreze şi nu este prima dată când fac lucrul ăsta. Maniera de arbitraj din ultimul sfert, dar şi din întreaga parte a doua a meciului, a fost incalificabilă”, a declarat reprezentantul CEO în Consiliul de Administraţie al echipei gorjene. Ciurel a continuat cu acuzele cerând conducerii sportului românesc să intervină într-un fel pentru a stopa arbitrajele comandate: „Aş vrea să fie un semnal pentru ministrul sportului, pentru doamna Tocală. Nu se mai poate! Am făcut zeci de memorii, se continuă aceeaşi manieră de arbitraj. Ştiu că la Asesoft se bagă bani în baschet, dar aproape la fiecare meci sunt puternic împinşi de echipe de arbitri care li se trimit special să-i arbitreze. Nu mai poate fi tolerat, nu mai are rost să mai bagi bani într-un sport în care eşti furat de aceeaşi trupă aproape la fiecare meci. În niciun caz nu vom retrage finanţarea, dar ce motivaţie mai poţi să mai ai în momentul în care faci atâtea eforturi, faci o echipă atât de frumoasă şi acelaşi Grigoraş recidivează a nu ştiu câta oară la Târgu Jiu cu o manieră de arbitraj ruşinos? Aşa cum i-am criticat după meciul cu Craiova, vreau să-i felicit acum, a fost un meci extraordinar, ei sunt adevăraţii câştigători!”, a încheiat Laurenţiu Ciurel.
„Nu am gestionat aşa cum trebuie scorul atunci când l-am avut de partea noastră, în special în prima repriză, când am avut şi 16 puncte avans, dar cel mai important în ultimul sfert, când am avut 11 puncte în faţă. Este o parte a jocului în care trebuie să mai lucrăm, să o facem mult mai bine. În acele momente jucăm cu instinctul şi nu cu mintea şi asta în baschet nu este bine. Sunt foarte optimist şi bucuros pentru jucători pentru că indiferent în ce competiţie jucăm arătăm un baschet foarte bun. Trebuie să felicit echipa. La fiecare două zile avem meci, nu avem timp nici să ne bucurăm, nici să fim trişti. Le-am spus jucătorilor să ţină capul sus, marţi avem un meci foarte important în Ungaria, contra celor de la Kormend”, Antonis Constantinides, antrenor Energia Târgu Jiu.

Energia Târgu Jiu – Asesoft Ploieşti 76-79 (26-12, 12-25, 22-15, 12-20, 4-7)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 850
Energia: Watson (13), Troupe (6), Ştefan (2), Darby (19), Kremen (17), Milosevic (8), Minea, Vlaicu, Karpelesz (9), Aktas, Sanda, Turner (2). Antrenor: Antonis Constantinides.
Asesoft: Szijarto (6), Labovic (10), Burlacu (6), Brown (23), Negoiţescu, Dogaru, Lee (12), Cooper, Flowers (10), Runkauskas (12), Movileanu. Antrenor: Vladimir Arnautovic.
Arbitri: Laurenţiu Grigoraş, Dragoş Nicolae, Costin Bogdănescu.