Andrieș, iritat de handbalistele sale: Mă deranjează, vor suporta consecințele

1102

Senioarele de la CSM Târgu Jiu au câștigat al doilea joc consecutiv din campionat, dar au trăit periculos în partida cu CNE Râmnicu Vâlcea, scor 32-31. Nimic nu anunța finalul incendiar de meci, după ce gazdele şi-au asigurat un avans confortabil încă de la pauză, 17-13. Diferența a crescut pe parcursul meciului, iar în minutul 54 tabela arăta 32-25. De aici, jucătoarele CSM-ului au adormit pur şi simplu, iar Vâlcea a marcat de şase ori la rând. Spre norocul elevelor lui Liviu Andrieş, sirena care a consfințit finalul celor 60 de minute s-a auzit când gorjencele erau în posesie. A urmat un schimb de replici între câteva dintre componentele lotului şi o ședință prelungită în vestiar. La declarațiile de presă, antrenorul principal al echipei de handbal şi-a asigurat jucătoarele că vor plăti pentru indolența arătată în ultimele secvențe ale confruntării. ,,Mă deranjează foarte tare ceea ce s-a întâmplat pe final, pentru că nu ne doream acest lucru. Ne doream o evoluție constantă, din păcate situaţia am simţit-o de săptămâna aceasta, am tras un semnal de alarmă, văd că fetele nu l-au înțeles. Vor suporta consecințele ca ‘răsplată’ pentru ce au făcut astăzi. Nu se poate să controlezi meciul de la cap la coadă, iar la final să stai cu frică că se poate întâmpla ceva. E clar că nu am avut o prestație bună şi, până la urmă, contează doar victoria şi cele trei puncte din clasament. Trebuie să uităm această evoluţie. Probabil că multe dintre ele au crezut că este meci uşor, pentru că întâlneam o echipă cu jucătoare născute în 2004-2005. Mă deranjează acest lucru. Le-am spus că trebuie să se ridice la nivelul unei echipe care să se bată acolo sus”, a declarat Andrieş. Antrenorul a admis că se poate vorbi şi de o lipsă de maturitate. ,,Probabil că şi lipsa de experienţă contează, nu ştim să gestionăm momentele grele, iar asta s-a văzut şi la ultima fază. Avem un gol avantaj şi în ultimele cinci secunde încercăm să dăm la poartă. Nu mai conta că băteam la un gol sau la două, trebuia să securizăm victoria”. Anna Ivanenko a fost cea mai bună marcatoare a meciului, cu 10 goluri, fiind urmată de Ira Zinatullina, cu 6 reuşite, şi Sabine Klimek, cu 5. Următorul joc pentru CSM Târgu Jiu este programat joi, 30 septembrie, de la ora 13.00, în deplasare, cu CS Handbal Club Harghita.
CSM Târgu Jiu: Alina Ciuchiatu, Cristina Popovici, Elena Marica Bercu – Bianca Chiriţă, Bianca Stanca 2g, Alexia Iordache, Andreea Olariu, Valentina Toader 2g, Anna Ivanenko 10g, Mădălina Olariu, Ira Zinatullina 6g, Gabriela Frunză, Pal Ceandani 4g, Ioana Toader 3g, Sabien Klimek 5g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache.