Handbal (m) – Juniorii IV, de la L.P.S. Târgu Jiu, calificați la turneul semifinal

3061

La finalul săptămânii trecute, pe durata a două zile, s-a desfășurat la Caracal turneul de handbal rezervat handbaliștilor juniori născuți în 2008-2009 și mai tineri (2010-2011). Gorjul a fost reprezentat de două echipe, L.P.S. Târgu Jiu și C.S.M. Târgu Jiu, ambele trupe reușind calificarea la faza semifinală. Competiția juniorilor IV se desfășoară după sistemul faza pe localitate, faza pe euro-regiuni, faza semifinală și turneul final. În toate fazele competiției, este obligatorie respectarea anumitor cerințe: timpul de joc este de 3 reprize a 15 minute, în prima și cea de-a treia repriză pe teren trebuie să se afle 6 jucători și un portar, iar în repriza a doua vor juca doar 5 jucători și un portar. Pauza dintre reprize este de 5 minute, iar eliminarea unui jucător durează un minut. Respectând toate aceste date în turneul de la Caracal, la startul căruia s-au aliniat 5 combatante, formația Liceului cu Program Sportiv, condusă de Paula Pagnejer, a bifat 3 victorii din cele 4 dueluri, clasându-se, după ultimul fluier al turneului, pe poziția a doua a clasamentului Euro-regiunii RO4. În prima zi, la ora 10.00, după o deplasare Târgu-Jiu – Caracal de două ore și jumătate, elevii Paulei Pagnejer au coborât din microbuz direct pe parchet și au întâlnit formația gazdă a Clubului Sportiv Școlar. Acuzând oboseala drumului, tinerii sportivi târgujieni au cedat gazdelor două reprize (prima și a treia), însă diferența acumulată în actul secund le-a adus victoria la 3 goluri (22-19), principalul marcator fiind Staicu Fabio, cu 5 reușite. În seara aceleiași zile, de la ora 17.00, s-au duelat cu C.S.S. Severin, trupă pe care au depășit-o cu o mobilizare maximă, scor 27-19. A doua zi a turneului le-a adus în cale cea de-a doua reprezentantă a Gorjului, C.S.M. Târgu Jiu, formație pe care au întrecut-o cu scorul de 25-21. Ultima confruntare din turneul de la Caracal s-a dovedit a fi și cea mai dificilă, însă deja calificarea la turneul semifinal era asigurată. Jucând dezinvolt contra Progresului din Băilești, elevii Paulei Pagnejer nu au făcut altceva decât să-și pună în practică sistemele tehnico-tactice exersate la antrenamente, rezultatul jocului necontând pentru stabilirea clasamentului. Cu o înfrângere din cele 4 jocuri, L.P.S. Târgu Jiu s-a calificat, de pe poziția a doua a clasamentului, la turneul semifinal al competiției rezervată juniorilor IV, alături de Progresul Băilești, C.S.M. Târgu Jiu și C.S.S. Severin. La finalul săptămânii în curs, sâmbătă și duminică, în Polivalenta târgujiană, este programat turneul semifinal. Alături de formațiile din Oltenia, menționate mai sus, la startul turneului se vor afla echipele calificate din euro-regiunea RO5: C.S.C. Moșnița Nouă, C.S. Giroc-Chișoda, H.C. Beldiman Arad și C.S. Victoria Nădlac.

Rezultate înregistrate de L.P.S. Târgu Jiu și marcatori:
C.S.S. Caracal – L.P.S. Târgu Jiu (7-4, 4-11, 8-7 ) 19-22
Mocîrcioiu Alexandru (4 goluri) , Dragu Mihai, Jucătoru Andrei, Constantin Eric (1g), Covrig Constantin, Ezăreanu Ianis, Țigărean Daniel (5g), Tănăsoiu Mihai, Popescu Raul (2g), Popescu Alin (3g), Petrescu Sorin, Staicu Fabio (5g), Butoi Vlad. Antrenor: Paula Pagnejer
L.P.S. Târgu Jiu – C.S.S. Severin (6-3, 11-6,10-10) 27-19
Mocîrcioiu Alexandru (1g) , Dragu Mihai (2g), Jucătoru Andrei, Constantin Eric, Covrig Constantin(1g), Ezăreanu Ianis, Țigărean Daniel (1g), Tănăsoiu Mihai, Popescu Raul (16g), Petrescu Sorin, Staicu Fabio (4g), Butoi Vlad, Popescu Alin (2g). Antrenor: Paula Pagnejer.
C.S.M. Târgu Jiu – L.P.S. Târgu Jiu (5-9, 9-7, 7-9) 21-25
Mocîrcioiu Alexandru (5g), Dragu Mihai (4g), Jucătoru Andrei (1g), Constantin Eric, Covrig Constantin (1g), Ezăreanu Ianis, Țigărean Daniel (1g), Tănăsoiu Mihai, Popescu Raul (10g), Petrescu Sorin, Staicu Fabio, Butoi Vlad, Popescu Alin (1g). Antrenor: Paula Pagnejer.
L.P.S. Târgu Jiu – C.S.M. Progresul Băilești ( 8-14, 7-15, 7-16) 22-44
Mocîrcioiu Alexandru (4), Dragu Mihai, Jucătoru Andrei (3g), Constantin Eric, Covrig Constantin, Ezăreanu Ianis, Țigărean Daniel, Tănăsoiu Mihai, Popescu Raul (10g), Petrescu Sorin, Staicu Fabio (3g), Butoi Vlad, Popescu Alin (2g). Antrenor: Paula Pagnejer.