13:00 – Act de prezență, pentru Pandurii, în confruntarea cu Krasnodar

259

Oboseala acumulată până în prezent, plictiseala dar și, cel mai probabil, tactica impusă de Pustai, sunt cele trei ingrediente care au făcut ca meciul de ieri, contra celor de la Kuban Krasnodar, să aibă un deznodământ neașteptat. Pandurii Târgu Jiu a avut programat, în ultima zi a săptămânii ce tocmai s-a încheiat, de la ora 12.30, cel de-al cincilea amical al perioadei de pregătire de vară, în compania ocupantei poziției a 10-a a clasamentului primei ligi de fotbal din Rusia, în ediția 2012-2013. Kuban Krasnodar nu a stat prea mult pe gânduri și a tranșat disputa, chiar dacă una amicală, în favoarea sa încă din prima repriză, la pauză gorjenii părăsind terenul ca o formație sancționată la masa verde cu neprezentare, la scorul de 0-3. Oaspeții au modificat tabela în minutul 29, prin Dealbert, un minut mai târziu au ridicat distanța la 2-0, prin Tsoraev, pentru ca Vladislav Ignatiev să stabilească, patru minute mai târziu, mai exact în minutul 35, rezultatul primei părți a partidei, la 3-0. Gorjenii au încercat să recupereze din handicap pe durata mitanului secund, însă tot rușii au fost cei care și-au trecut numele pe lista marcatorilor. Djibril Aruun Cisse, un jucător a cărui cotă de piață se ridică la aproximativ 6 milioane de euro, a fost cel care a închis tabela, cu trei miute înainte de finalul întâlnirii, la 4-0, prilej cu care a fost consemnată prima înfrângere a pandurilor lui Pustai în acest stagiu de pregătire, ultimul joc amical fiind programat în Ungaria, în compania campioanei Raba ETO Gyor, pe data de 10 iulie.