Pandurii continuă anul fără succes. Grigoraş: ,,Victoria putea fi şi mai clară”

1035

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a suferit o nouă înfrângere în liga secundă. Trupa gorjeană a pierdut, la malul mării, confruntarea cu Farul Constanţa, scor 2-0. Debutul meciului a fost de coşmar pentru oaspeţi, care au fost penalizaţi cu lovitură de la 11 metri după o intrare imprudentă a lui Costache asupra lui Fotescu. Petro Celestino i-a dus pe ,,marinari” în avantaj de la punctul cu var după doar 5 minute de joc. Gazdele au mai lovit o dată înainte de pauză, când Antonache a reluat nestingherit cu capul din careul mic o centrare venită din partea stângă a terenului (`42). La Pandurii a debutat şi Gabriel Oiţă, fundaş crescut la clubul gorjean, venit în această iarnă de la Vulturii Fărcăşeşti. Acesta a jucat în banda dreaptă, în locul suspendatului Cotolan. Din nefericire, gorjenii au strâns doar un punct în primele patru etape din 2019, iar frisoanele retrogradării sunt din ce în ce mai frecvente. Formaţia pregătită de Adrian Bogoi se află doar la 3 puncte de prima poziţie care duce în eşalonul trei, iar retrogradarea, fără îndoială, ar echivala cu dispariţia clubului aflat în insolvenţă. Pe de altă parte, adversara gorjenilor de sâmbătă a legat două rezultate pozitive şi speră acum la salvare. ,,Am obținut două victorii foarte importante pentru noi, echipa începe să se mai lege. Victoria putea fi și mai clară. Ne bucurăm un pic și trecem mai departe, ne așteapă meciuri dificile”, a declarat antrenorul Farului, Petre Grigoraş. În următoarea rundă echipa noastră va juca pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila.
Pandurii Târgu-Jiu: Al. Costache – Oiţă, Dănescu, Rob. Bratu, Al. Vasilescu, Brînzan (cpt.), Laur. Tudor (`46, Raiciu), Vodă, Tudoran, P. Popescu, Blejdea (`73, Al. Dinu). Rezerve neutilizate: Al. Opriţa – Draca, Almic, Trancă, Du-Ho Kim. Antrenor: Adrian Bogoi.