Tinere rovinărence, pe podium la Campionatul Naţional de Karate

493

Isabela Doandes-14 aniCampionatul Naţional de Karate ce s-a desfăşurat week-end-ul trecut la Alba Iulia, a fost o nouă modalitate de a promova gorjence.

Astfel, surorile Isabela şi Graţiela Doandeş din Rovinari au urcat pe podium. Isabela Doandeş, în vârstă de 14 ani, face karate de cinci ani şi este elevă în clasa a VII-a. Ea a obţinut la Alba Iulia locul I, iar poziţia a treia a fost urmată de sora sa Graţiela, în vârstă de doar 11 ani, elevă în clasa a IV-a.

Gratiela Doandes-11 aniCele două fac naveta de trei ori pe săptămână între Rovinari şi Ţicleni, aici, acestea pregătindu-se la Clubul de Karate. Isabela şi Graţiela Doandeş sunt antrenate de Sensei Simion Băluţă. Ele fac pregătire la Ţicleni şase ore pe săptămână, iar Isabela Doandeş este ocupantă a locului IV la Campionatul European de Karate din Germania şi a locului V a Campionatului Mondial din Belgia.