Un sfert nu a fost suficient

1052

CSM Târgu Jiu a înregistrat a patra înfrângere consecutivă în Liga Națională de Baschet Masculin. La debutul lui Porter Troupe ca antrenor principal, echipa vizitatoare a cedat, la mare luptă, confruntarea de la CSM Ploiești, scor 92-86. Alb-albaștrii au câștigat la 10 puncte ultima perioadă de joc, s-au apropiat la 3 puncte în ultimul minut, dar prahovenii și-au salvat pielea după aruncarea lui Funderburk din afara semicercului. Deși oaspeții au ,,ars” aproape 16 puncte pentru a reveni în partidă, începutul foarte slab de meci s-a dovedit decisiv. Pe sferturi, scorul a fost 33-21, 21-20, 22-19, 16-26. Xavier Cannefax a fost cel mai bun marcator al grupării gorjene, cu 25 de puncte. L-a secondat Shamiel Stevenson cu 19 puncte. Pe de altă parte, Porter Troupe și-a acordat aproape 22 de minute pe parchet, timp în care a izbutit 10 puncte. Dintre gorjeni, au evoluat Camil Berculescu (16:42) Alex Berca (11:25) și Octavian Ilie (5:34). Primul a reușit 5 puncte și 2 pase decisive. Dylan Frye a terminat confruntarea cu 5 puncte, Andriy Agafonov și Michael Creamer, cu câte 8, iar Bogdan Penciu și Andrei Gheorghe cu câte 3. În etapa următoare, CSM Târgu Jiu se deplasează pe terenul campioanei U-BT Cluj Napoca.