Turburea joacă, în weekend, Finala Cupei Satelor

1147

Micii fotbalişti din Turburea vor avea parte de un eveniment special la sfârşit de săptămână. Cupa Satelor, competiţia organizată de Federația Română de Fotbal, în parteneriat cu Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, își va afla prima campioană, în urma turneului final găzduit de comuna Cumpăna (Constanța). Meciurile se vor juca în perioada 10-12 mai 2019. Partidele din ultimul act vor fi arbitrate de Sebastian Colțescu și Horia Mladenovici şi supervizate de Ion Geolgău, Miodrag Belodedici și Ion Vlădoiu. Câştigătorii vor avea onoarea să-i însoțească pe tricolorii în Norvegia, pentru confruntarea din preliminariile Euro 2020. Întâlnirea va avea loc pe 7 iunie 2019. De asemenea, ocupantele locurilor 2 și 3 vor fi alături de tricolori la partida de acasă cu Spania (5 septembrie 2019), din cadrul aceleiași competiții. Totodată, vor fi premiați cel mai bun portar, cel mai bun jucător și golgheterul fazei finale a Cupei Satelor. Pe 9 mai, la Cumpăna, în prezența reprezentanților echipelor, va avea loc tragerea la sorți în urma căreia cele 8 finaliste vor fi împărțite în 2 grupe. Se joacă în sistem „fiecare cu fiecare”, primele două clasate se califică în semifinale, ulterior se dispută finala mică și finala mare. Partidele se dispută în formatul a două reprize de câte 15 minute, cu pauză de 5 minute.
Echipele participante: Cumpăna (Constanța), Dumbrăvița (Timiș), Feldioara (Brașov), Rudeni (Ilfov), Ruginoasa (Iași), Sânmartin (Bihor), Turburea (Gorj), Vârtoape (Teleorman).
11:30 – Finala Cupei Satelor

„Mâine (joi – n.r.) plecăm cu echipa de fotbal la Constanța, la Cupa Satelor, la turneul final. Din 980 de echipe, am mai rămas opt, iar noi, cei din Turburea, reprezentăm Oltenia, nu doar Gorjul”, susține primarul Ion Bîrcă.
„O să-i însoțesc pe cei mici. Nici nu pot să mai dorm. Sperăm să venim cu trofeul acasă, le-am și spus celor de acolo să scrie de pe acum diplomele. I-am și echipat pe copii și îi vom și recompensa”, a mai punctat Bîrcă.