Succesul Viitorului trimite Craiova în Europa League!

1315

Universitatea va juca din nou în competiţiile europene, de această dată graţie echipei lui Gheorghe Hagi. Formaţia constănţeană a câştigat finala Cupei României cu Astra Giurgiu, scor 2-1. Alibec i-a adus pe giurgiuveni în avantaj înainte de pauză (`41), dar Viitorul a trimis partida în prelungiri după reuşita lui Ghiţă (`76). Fostul pandur Eric a marcat golul decisiv în minutul 106, când Astra evolua în inferioritate numerică. A fost prima Cupă a României din istoria Viitorului, care în cei 10 ani de istorie a bifat şi un titlu naţional. Universitatea Craiova va participa în primul tur preliminar al Europa League, cu manşe programate pe 11 şi 18 iulie. Tragerea la sorţi va avea loc pe 19 iunie. Dacă va trece de primul tur preliminar, Craiova poate înfrunta din nou o echipă de top în turul II preliminar, cum s-a întâmplat la precedentele ediții, când s-a duelat cu Milan (2017) şi RB Leipzig (2018).